Pratinidhi Odia

କେମିକାଲ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ବଦ୍‌ନାମ ହୋଇଛି ପାରାଦୀପ ଶୁଖୁଆ


ପାରାଦୀପ: ମାଛ ଧରିଲା ପରେ ଶୁଖାଇବା ପାଇଁ ସମୟ ନାହିଁ କି ଅଗଣା ନାହିଁ । ପାଣିରେ ଫାର୍ମାଲିନ୍ ଦ୍ରବଣ ମିଶାଇ ଦିଆଯାଉଛି । ସେଥିରେ ମାଛକୁ ବୁଡ଼ାଇ ଦେଲେ ଉପର ଚମଡ଼ା ଶୁଖୁଆ ଭଳି ଶୁଖି ଟାଣ ହୋଇଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ଭିତର କଞ୍ଚା ଥିବାରୁ କିଛି ଦିନ ପରେ ପଚି ଯାଉଛି । ଖାଉଟିଙ୍କ ଦୁଃଖକୁ ନ ବୁଝି ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଓ ବେପାରୀମାନେ ବ୍ୟାପକ ଭାବରେ ଏପରି ରାସାୟନିକ ଦ୍ରବଣ ଗୋଳାଇ ଶୁଖୁଆ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବାରୁ ପାରାଦୀପ ଶୁଖୁଆର ଚାହିଦା ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ କମି କମି ଆସିଲାଣି ।

ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ହୋଇଛି ଯେ, ପାରାଦୀପ ଶୁଖୁଆକୁ ଭିନ୍ନ ପରିଚୟ ଦେଇ ବାହାରେ ବିକୁଛନ୍ତି ବ୍ୟବସାୟୀ । ପ୍ରଭାକର ଲେଙ୍କା ନାମକ ଜଣେ ଶୁଖୁଆ ବ୍ୟବସାୟୀ ୨ ମାସ ତଳେ ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଦୁଇ ଟ୍ରକ ଶୁଖୁଆ କେରଳକୁ ପଠାଇଥିଲେ । ସେଠାରେ ଯାଞ୍ଚ ହେବା ପରେ କେମିକାଲ ମିଶିଥିବା ଜଣା ପଡ଼ିବାରୁ ଦୁଇଟି ଟ୍ରକ ଶୁଖୁଆକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଯାଞ୍ଚ ଅଧିକାରୀମାନେ ପୋଡ଼ି ଦେବା ସହ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲେ ।

ଏବେ ହୁମ୍ମା, ଜଳେଶ୍ୱର, ଦୁର୍ଗାପୁର ପ୍ରଭୃତି ଅଞ୍ଚଳରେ ଲୋକେ ଶୁଖୁଆର ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପଚାରୁଛନ୍ତି। ପାରାଦୀପ ଶୁଖୁଆ କୁହାଯିବା ପରେ ଏହାର ବ୍ୟବସାୟ ମାନ୍ଦା ପଡ଼ିଯାଉଛି । ପ୍ରାଣଘାତକ ରାସାୟନିକ ଦ୍ରବ୍ୟ ମିଶା ଯାଉଥିବାରୁ ଏହାକୁ ନେଇ ମାଛଧରା ବନ୍ଦରରେ ଶୁଖୁଆ ଉପରେ କଟକଣା ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନେ ଏହାକୁ ମାନୁ ନ ଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି । ଏହି ଘାତକ କେମିକାଲକୁ କିଭଳି ବନ୍ଦ କରାଯିବ ତାର ବାଟ ବାହାର କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

Post Comment




  
Captcha
Cannot Read? Click Here to generate a new one.


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ଜନମତ

କୁଳଭୂଷଣ ଯାଦବଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା ସହ ପାକିସ୍ତାନ ଅମାନବୀୟ ଆଚରଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଘୋଡ଼ାଇବା ପାଇଁ କୁଟନୈତିକ ଚାଲ୍‌ ଖେଳି ଚାଲିଛି। ଏଥିରେ ଆପଣ ଏକ ମତ ତ!