Pratinidhi Odia

ଚାପ ମୁକ୍ତ କରାଏ ସକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରା

କାର୍ଯ୍ୟଶୈଳୀକୁ ସୁବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରନ୍ତୁ, କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରର ବାତାବରଣ ବଦଳିବ

ଦୈନନ୍ଦିନ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ରରେ କୌଣସି କାମକୁ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଶେଷ କରିବା ଅସମ୍ଭବ ତ ନୁହେଁ, ମାତ୍ର କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ମାତ୍ର ଥରେ ଯଦି ଏହାକୁ ଚାଲେଞ୍ଜ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିନେବେ, ତେବେ କାମ କରିବାକୁ କଷ୍ଟ ଲାଗିବ ନାହିଁ । ବେଳେବେଳେ ଅଫିସ୍‌ରେ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ କେତେ କାମ ଲଦା ହୋଇଛି, ତାହା ବସ୍ ଜାଣି ପାରନ୍ତିନି । ଏପରିସ୍ଥଳେ ଚୁପ୍ ରୁହନ୍ତୁ ନାହିଁ । ବସ୍‌ଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କ କ୍ଷମତା ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରାନ୍ତୁ । ଏଥିସହିତ ଅନ୍ୟର ସାହଯ୍ୟ ନିଅନ୍ତୁ । ସାରା ଦିନର ଅଫିସ୍ କାମକୁ ସୁବ୍ୟବସ୍ଥିତ ଓ ସହଜ କରିବା ପାଇଁ କିଛି ଟିପ୍ସ
  • ଅଫିସ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚି ପ୍ରଥମେ ସବୁ କାମ ଉପରେ ଥରେ ନଜର ପକାନ୍ତୁ । ସକରାତ୍ମକ ମନୋଭାବରେ କାମ କଲେ ସହଜରେ ସବୁ କାମ କରିପାରିବେ । ଆତ୍ମବିଶ୍ବାସ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ନିଜକୁ ନିଜ ବାରମ୍ବାର କହନ୍ତୁ ‘ହଁ ମୁଁ ଏହା କରିପାରିବି। ଏମିତି ଅନୁଭବର ସହ କାମ କଲେ ନିଜକୁ ଖୁବ୍ ହାଲୁକା ମନେ କରିବେ ।
  • କାମର ଏକ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ । ଯେଉଁ କାମ ଶେଷ ହୋଇଗଲା ତାହା ଉପରେ ଠିକ୍ ଚିହ୍ନ ଦିଅନ୍ତୁ । ଯାହା ଫଳରେ କେଉଁ କାମ ବାକି ରହିଲା, ତାହା ଜାଣିପାରିବେ । ‘ହଁ  କାମ ହେଉଛି’ ବୋଲି ଆପଣ ବି ଅନୁଭବ କରିପାରିବେ ।
  •  ଧୈର୍ଯ୍ୟର ସହ କାମ କରନ୍ତୁ । ନିଜ ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରଖନ୍ତୁ । ଅଧିକ କାମ ଦେଖି ରାଗନ୍ତୁ ନାହିଁ । ରାଗି ବା ବିରକ୍ତ ହୋଇ କାମ କଲେ ଅଧିକ ସମସ୍ୟାରେ ପଡ଼ିବେ । ମାତ୍ରାଧିକ ଉତ୍ସାହ ବା ଚିନ୍ତାର ସହ କାମ କଲେ କାମର ଗତି କମିଯିବ । ବୁଝି ବିଚାରି ଧିରେସ୍ଥିରେ କାମ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ କାମ କରିବେ, ଆପଣଙ୍କ ସହକର୍ମଚାରୀ ବି ଭଲରେ କାମ କରିପାରିବେ ।
  •  ନିଜକୁ କେବେ ସୁପରମ୍ୟାନ୍ ଭାବନ୍ତୁ ନାହିଁ । କାରଣ ଆପଣ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟରେ ଗୋଟିଏ  କାମ ଭଲରେ କରିପାରିବେ । ଏବେ ଧାର୍ଯ୍ୟ କାମ ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏକ ସମୟରେ ଏକାଧିକ କାମରେ ହାତ ଦେଲେ କାମ ସଠିକ ହେବା ବଦଳରେ ଅଧିକ ଖରାପ ହୋଇଯିବ ।
  • କାହାଠାରୁ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିବା ଭୁଲ୍ ନୁହେଁ । ଏଣୁ ନିଜ ସହକର୍ମୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିବାରେ ଲାଜ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ସହକର୍ମୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ । ଯାହା ଫଳରେ ସେମାନେ ବି ଆପଣଙ୍କ ଅସୁବିଧା ସମୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିବେ ।
  • ସିନିୟରଙ୍କୁ ମନା କରିବା ମଧ୍ୟ ଶିଖନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ବସ୍ ଦେଖନ୍ତି ପ୍ରବଳ ଚାପରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ସହଜରେ କାମ କରିପାରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆହୁରି କାମ ବଢ଼ାଇ ଦିଅନ୍ତି। ନିଜ କ୍ଷମତାକୁ ଚିହ୍ନନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଅନୁଭବ ହୁଏ ଯେ ଆପଣଙ୍କ କ୍ଷମତାଠାରୁ ଅଧିକ କାମ କରିବାକୁ ଚାପ ଦିଆଯାଉଛି, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ମନା କରନ୍ତୁ । ବସ୍ ବି ଜାଣିବା ଦରକାର ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ କାମ କରିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି ।

Post Comment




  
Captcha
Cannot Read? Click Here to generate a new one.


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର


ଜନମତ

ଚଳିତ ପଞ୍ଚାୟତ ନିବର୍ବାଚନରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକର ବେଲଗାମ ଖର୍ଚ୍ଚ ଉପରେ ବିମୁଦ୍ରାୟନ ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଇ ପାରିଛି କି?