Pratinidhi Odia

ବରଫରେ ଭରପୂର ମଜା ନିଅନ୍ତୁ

ଭାରତର ପାଞ୍ଚୋଟି ଟପ୍‌ ସ୍ପଟ୍‌ର ଢେର ଚାହିଦା

ଗୁଲମାର୍ଗରେ ସ୍କିଇଙ୍ଗ କୋର୍ସ
ଆସିଯାଇଛି ଶୀତ ଋତୁ । ଜୋର୍‌ଦାର ଥଣ୍ଡା ବି ପଡ଼ିଲାଣି । ଏହା ହେଉଛି ପିକ୍‌ନିକ୍‌ ଓ ଆଉଟିଂ ପାଇଁ ପ୍ରକୃଷ୍ଟ ସମୟ। ଏହିଦିନେ ବୁଲିବାର ମଜା ବି କିଛି ଅଲଗା । ବରଫପାତ ଓ ବରଫରେ ଖେଳିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଥିବା ଲୋକେ ତ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଥାନ୍ତି ଶୀତଋତୁକୁ । ତେବେ ଆପଣ କାହିଁକି ଆଉ ଡେରି କରୁଛନ୍ତି? ଏହି ରୋମାଞ୍ଚକୁ ପାଖରୁ ଅନୁଭବ କରିବାର ସୁଯୋଗକୁ ହାତଛଡ଼ା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ଗୁଲମାର୍ଗ
ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ସ୍ଥିତ ଗୁଲମାର୍ଗକୁ କୁହାଯାଏ ଭୂପୃଷ୍ଟର ସ୍ବର୍ଗ । ଶୀତଦିନେ ଗୁଲମାର୍ଗର ଚାରିଆଡ଼େ କେବଳ ବରଫ ହିଁ ଦେଖିପାରିବେ । ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ବାରାମୁଲା ଜିଲ୍ଲାରେ ଥିବା ଏହି ହିଲ୍‌ ଷ୍ଟେସନ୍ ବାସ୍ତବରେ ଅତୁଳନୀୟ । ବରଫରେ ଖେଳିବା ଲାଗି ଏଠାକୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅନେକ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସନ୍ତି । ସ୍କିଙ୍ଗ୍‌ରେ ରୁଚି ରଖୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁଲମାର୍ଗ ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ । ଏଠାର ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଏତେ ମନୋହର ଯେ ଏହାକୁ ଛାଡ଼ିକି ଆସିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ହେବନି । ସେଥିପାଇଁ ଲୋକପ୍ରିୟ ଶୁଟିଂ ସ୍ଥାନରେ ଏହା ସାମିଲ ହୋଇଛି ।

ଅଉଲି
ଏହା ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ସବୁଠାରୁ ପୁରୁଣା ସହର । ଶୀତଋତୁରେ ଏହା ଏକ ‘ଡ୍ରିମ୍‌ଲ୍ୟାଣ୍ଡ’ ବା ସ୍ବପ୍ନର ସହର ଭାବେ ଦେଖାଯାଇଥାଏ । ନିଜର ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ସହ ସ୍କିଙ୍ଗ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅଉଲି ଲୋକପ୍ରିୟ । ବରଫରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ଆପଣ ଲଙ୍ଗ ୱାକ୍‌ର ମଧ୍ୟ ମଜା ନେଇପାରିବେ । ଏଠାକୁ ଯିବାର ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ ହେଉଛି ଶୀତଦିନ। 

କୁଫରି
ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଅବସ୍ଥିତ କୁଫରି ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହିଲ୍‌ଷ୍ଟେସନ୍‌ । ଶୀତଦିନେ ବରଫ ଚାଦରରେ ଘୋଡ଼ାଇ ହୋଇ ଏହି ସହର ଆହୁରି ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଏ । ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ କୋଳାହଳରେ ଶୀତଦିନେ ଏଠାରେ ଥିବା ପାହାଡ଼ଗୁଡ଼ିକ ଜୀବନ୍ତ ହୋଇଉଠେ । ସ୍କିଙ୍ଗ, ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ, ଥଣ୍ଡା ଥଣ୍ଡା ପବନର ହାଲୁକା ସ୍ପର୍ଶ ଆପଣଙ୍କ ଭ୍ରମଣକୁ ସୁ୍‌ଖଦ କରିଦେବ ।

ମୁନସିୟାରି ଓ କୁଲ୍ଲୁ-ମନାଲି
ଡିସେମ୍ବର ଶେଷ କିମ୍ବା ଜାନୁଆରୀରେ ବରଫରେ ମଜା ନେବାକୁ ଉତ୍ତରଖଣ୍ଡର ମୁନ୍‌ସିୟାରି ଉପଯୁକ୍ତ ସ୍ଥାନ । ଗୋରି ଗଙ୍ଗା ନଦୀ କୂଳରେ ଥିବା ଏହି ସୁନ୍ଦର ସ୍ଥାନକୁ ଶୀତଦିନେ ଅନେକ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସିଥାନ୍ତି ।  ସେହିପରି ବରଫ ପାଇଁ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଥିବା କୁଲ୍ଲୁ-ମନାଲି ବି ଶୀତଦିନେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ନିଜ ଆଡ଼କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ । ଆଡ୍‌ଭେଞ୍ଚରସ୍ ସ୍ପୋର୍ଟସ୍‌ ଲଭର୍ସଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ସବୁଠାରୁ ଭଲ ସ୍ଥାନ ।

Post Comment




  
Captcha
Cannot Read? Click Here to generate a new one.


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ଜନମତ

କୁଳଭୂଷଣ ଯାଦବଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା ସହ ପାକିସ୍ତାନ ଅମାନବୀୟ ଆଚରଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଘୋଡ଼ାଇବା ପାଇଁ କୁଟନୈତିକ ଚାଲ୍‌ ଖେଳି ଚାଲିଛି। ଏଥିରେ ଆପଣ ଏକ ମତ ତ!