Pratinidhi Odia

ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବାସଭବନରେ ଚଢ଼ାଉ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ
ଜଗା ପିନ୍ଧିଲା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ହେଲମେଟ: ଡିସଚାର୍ଜ ନ କରିବାକୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଥିବା ଜଗାକୁ ଆଜି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ତିଆରି ହେଲମେଟ ପିନ୍ଧାଯାଇଛି। ଏହା ଜଗାର ଖପୁରୀକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ସହ ସଂକ୍ରମଣ ନ ହେବା ପାଇଁ ଏହି ହାଲୁକା ହେଲମେଟ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ତିଆରି କରାଯାଇଛି। ସେପଟେ ଜଗା-କାଳିଆ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ନ ହେବା ଯାଏଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଡିସଚାର୍ଜ ନ କରିବା ପାଇଁ ଆଜି ଜାତୀୟ ମାନବାଧିକାର କମିଶନ (ଏନ୍‌ଏଚ୍‌ଆର୍‌ସି) ଓ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି କମିଶନଙ୍କ ନିକଟରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଦୁଇଟି ପିଟିସନ ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି। ଦୁଇ ଶିଶୁଙ୍କ ଡିସଚାର୍ଜ ନେଇ ଏମ୍ସ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଚାରବିମର୍ଷ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ବରିଷ୍ଠ ଆଇନ୍‌ଜୀବୀ ତଥା ମାନବାଧିକାର କର୍ମୀ ରାଧାକାନ୍ତ ତ୍ରିପାଠୀ ଏହି ପିଟିସନ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜଗା-କାଳିଆଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶା ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଗଲେ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥାରେ ଅବନତି ଘଟିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଏହା ସହିତ ସେମାନଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ନିମନ୍ତେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଓ ସୁବିଧା ନାହିଁ ବୋଲି ପିଟିସନରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି।

ବିଜେପୁରରେ କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରଚାର ଜୋରଦାର

ବରଗଡ଼: ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର ଆଉ ଗୋଟିଏ ଦିନ ବାକି ଥିବା ବେଳେ ଭୋଟରଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଅବ୍ୟାହତ ରଖିଛନ୍ତି ପ୍ରମୁଖ ରାଜନୈତିକ ଦଳ। ସଭା ଓ ରୋଡ ଶୋ କରି ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ଚଳାଇଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସ କିନ୍ତୁ ତାର ପାରମ୍ପରିକ ଢଙ୍ଗରେ ପ୍ରଚାର ଚଳାଇଛି। ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତାମାନେ ଘର ବୁଲି ପ୍ରଚାର କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରଚାରରେ ବୁଧବାର ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଜୟଦେବ ଜେନା, କିଶୋର ପଟେଲ, ଓ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ଜେନା ପ୍ରମୁଖ। ବରପାଲିର ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତରେ ପ୍ରଚାର କରି ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା। ଏଠାରେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପ୍ରତି ବିପୁଳ ଜନ ସମର୍ଥନ ମିଳିବ ବୋଲି ସେମାନେ ଆଶାବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ପରବର୍ତ୍ତୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ଭାଗନେବାକୁ ୱିନ ଫ୍ରେଙ୍କୁ

ୱାଶିଂଟନ: ଆମେରିକାର ଲୋକପ୍ରିୟ ଟକ୍‌ ଶୋ’ ହୋଷ୍ଟ, ଅଭିନେତ୍ରୀ, ପ୍ରଯୋଜକ ତଥା ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ହାଇଏଷ୍ଟ ରେଟେଡ ଟିଭି ଶୋ’ ‘ଦ ଓପରା ୱିନଫ୍ରେ ଶୋ’ର ଉପସ୍ଥାପିକା ଓପରା ୱିନଫ୍ରେଙ୍କ ନିନ୍ଦା କରିବା ସହିତ ତାଙ୍କୁ ୨୦୨୦ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଆମେରିକାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ମୁକାବିଲା କରିବା ନିମନ୍ତେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଆହ୍ବାନ କରିଛନ୍ତି। ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୱିନଫ୍ରେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଭାବନାଗ୍ରସ୍ତ ପୀଡ଼ିତ। ୱିନଫ୍ରେ ରବିବାର ରାତି ସିବିଏସ୍‌ର ଶୋ’୬୦ ମିନିଟ୍‌ସରେ ଭାଗନେଇଥିଲେ। ଏହି ଶୋ’ରେ ସେ ଆମେରିକାର ମିଶିଗନ ପ୍ରଦେଶର କେତେକ ମତଦାତାଙ୍କୁ କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପାଖାପାଖି ଅଧା ଲୋକ ୨୦୧୬ର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପାଇଁ ମତଦାନ କରିଥିଲେ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ଜନମତ

କୁଳଭୂଷଣ ଯାଦବଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା ସହ ପାକିସ୍ତାନ ଅମାନବୀୟ ଆଚରଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଘୋଡ଼ାଇବା ପାଇଁ କୁଟନୈତିକ ଚାଲ୍‌ ଖେଳି ଚାଲିଛି। ଏଥିରେ ଆପଣ ଏକ ମତ ତ!