Pratinidhi Odia

ଦେଶ

ଇପିଏସ୍‌-ଓପିଏସ୍‌ ମେଣ୍ଟକୁ ମିଳିଲା ‘ଯୋଡ଼ିପତ୍ର’ ନିର୍ବାଚନୀ ଚିହ୍ନ

ଚେନ୍ନାଇ: ଏଆଇଏଡିଏମ୍‌କେର ନିର୍ବାଚନୀ ଚିହ୍ନ ‘ଯୋଡ଼ିପତ୍ର’କୁ ନେଇ ଲାଗିରହିଥିବା ବିବାଦର ଅନ୍ତ ଗୁରୁବାର ଘଟିଛି। ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍‌ ଏହି ଚିହ୍ନକୁ ତାମିଲନାଡୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଇ.କେ. ପଲାନିସ୍ୱାମୀ ଓ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ପନିରସେଲଭମ୍‌ଙ୍କ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ପଲାନିସ୍ବାମୀ ଓ ପନିର୍‌ସେଲଭମ୍‌ ଗୋଷ୍ଠୀ ଦଳର ସାଙ୍ଗଠନିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବହୁମତ ରହିଛି ବୋଲି କମିଶନ୍‌ କହିଛନ୍ତି। ତାମିଲନାଡୁର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଏଆଇଏଡିଏମ୍‌କେର ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଜୟଲଳିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଦଳ ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇଯାଇଛି। ଗୋଟିଏ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ପଲାନିସ୍ୱାମୀ ଓ ପନିରସେଲଭମ୍‌ ଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ଦଳରୁ ବହିଷ୍କୃତ ପୂର୍ବତନ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଶଶିକଳା ନଟରାଜନ୍‌ ଓ ତାଙ୍କ ପୁତୁରା ଟିଟିଭି ଦିନାକରନ୍‌ ଅଛନ୍ତି।

ବିଡ଼ମ୍ବନା: ୪ ବର୍ଷର ଶିଶୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଅଭିଯୁକ୍ତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସ୍ଥାନୀୟ ଦ୍ବାରକାର ଏକ ଏକ ସ୍କୁଲ୍‌ରେ ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ଯାହାକୁ ସହଜରେ ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଇ ନ ପାରେ। ଜଣେ ୪ ବର୍ଷର ଛାତ୍ର ବିରୋଧରେ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି। ମାତ୍ର ୪ ବର୍ଷର ଏହି ଛାତ୍ର ଜଣକ ତାଙ୍କ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢ଼ୁଥିବା ଜଣେ ସହପାଠିନୀଙ୍କ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଅଙ୍ଗରେ ହାତ ଭର୍ତ୍ତି କରିବା, ପେନ୍‌ସିଲ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଭଳି ଅତି ଜଘନ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ବାପା-ମା’ ସ୍କୁଲ୍‌ ବିରୋଧରେ କଡ଼ା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଥିବା ବେଳେ ଉକ୍ତ ବାଳ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ତେବେ ଏପରି ଏକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଶିଶୁଙ୍କର ମାନସିକ ସ୍ଥିତି ଜାଣିବା ସକାଶେ ଗୋଟିଏ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ତାଙ୍କର କାଉନ୍‌ସେଲିଂ ଚାଲିଥିବା ପୋଲିସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଜାହିର୍‌ ଓ ସାଗରିକାଙ୍କ ବିବାହ ସମ୍ପନ୍ନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର୍‌ ଜାହିର୍‌ ଖାନ୍‌ ବଲିଉଡ୍‌ ଅଭିନେତ୍ରୀ ସାଗରିକା ଘାଟ୍‌ଗେଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଉଭୟ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରି ବିବାହ କରିଛନ୍ତି। ଉଭୟଙ୍କ ବିବାହ ପରର ଫଟୋ ଏବେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ରେ ବେଶ୍‌ ଭାଇରାଲ୍‌ ହୋଇଛି। ଜାହିର୍‌ଙ୍କ ପ୍ରସ୍‌ପର୍ଟ ଫିଟ୍‌ନେସ୍‌ ଷ୍ଟୁଡିଓ ତଥା ତାଙ୍କ ବ୍ରାଣ୍ଡ୍‌ ମାର୍କେଟିଂ ମୁଖ୍ୟ ଅଞ୍ଜନା ଶର୍ମା ଜାହିର୍‌-ସାଗରିକାଙ୍କ ଫଟୋ ତାଙ୍କ ଇନ୍‌ଷ୍ଟାଗ୍ରାମ୍‌ ଆକାଉଣ୍ଟ୍‌ରେ ଶେୟାର କରିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ୨୭ ତାରିଖରେ ମୁମ୍ବାଇର ତାଜମହଲ ପ୍ୟାଲେସ୍‌ ଆଣ୍ଡ୍‌ ଟାୱାର୍‌ ହୋଟେଲ୍‌ରେ ଉଭୟଙ୍କ ରିସେପ୍‌ସନ୍‌ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ଏକ ସୁଦୃଶ୍ୟ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ଏଥିରେ ଯୋଗଦେବା ସକାଶେ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଛି।

ରୟାନ୍‌ ସ୍କୁଲ୍‌ ଛାତ୍ର ହତ୍ୟା ମାମଲା: ପୋଲିସ୍‌ ବିରୋଧରେ

ଗୁର୍‌ଗାଓଁ: ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ସ୍ଥାନୀୟ ରୟାନ୍‌ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍‌ ସ୍କୁଲ୍‌ର ଛାତ୍ର ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ଠାକୁରଙ୍କ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ହରିୟାଣା ପୋଲିସ୍‌ ପ୍ରଥମେ ବସ୍‌ କଣ୍ଡକ୍ଟର ଅଶୋକ କୁମାରଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଭାବେ ଗିରଫ କରିଥିଲା। ତେବେ ପରେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ କରି ସିସି ଟିଭି ଫୁଟେଜ୍‌ ଆଧାରରେ ସ୍କୁଲ୍‌ର ଜଣେ ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର ହିଁ ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ବୋଲି କହିବା ସହ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା। ତେବେ ଅଶୋକ କୁମାରଙ୍କୁ ପୋଲିସ୍ ଜାଣିଶୁଣି ହତ୍ୟାକାରୀ ସଜାଇଥିଲା ବୋଲି ତାଙ୍କ ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଆସୁଥିଲା। ଏବେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ପୋଲିସ୍‌ ବିରୋଧରେ ଆଉ ଏକ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପତିଙ୍କୁ ଦୋଷ ସ୍ବୀକାର କରିବା ସକାଶେ ପୋଲିସ୍‌ ନିଶା ଦ୍ରବ୍ୟର ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ କରିଛି।

ସୁଖୋଇରୁ ବ୍ରହ୍ମୋସ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ଦ୍ରୁତତମ ସୁପର୍‌ସୋନିକ୍‌ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବ୍ରହ୍ମୋସ୍‌ ବୁଧବାର ଐତିହାସିକ ସଫଳତା ପାଇଛି। ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ପ୍ରମୁଖ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସୁଖୋଇ-୩୦ଏମ୍‌କେଆଇରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବ୍ରହ୍ମୋସ୍‌ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି। ଏହା ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌ ପାଇଁ ବେଶ୍‌ ଫଳପ୍ରଦ। ଫଳସ୍ବରୂପ ଭାରତ ଜଳ, ସ୍ଥଳ ଓ ଆକାଶ ମାର୍ଗରୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣର କ୍ଷମତା ହାସଲ କରିଛି। ସୁଖୋଇ ଓ ବ୍ରହ୍ମୋସ୍‌ର ମିଳିତ ଭାବେ ଆକ୍ରମଣ ଶତ୍ରୁ ପକ୍ଷର ଅଧିକ କ୍ଷତି କରିପାରିବ ବୋଲି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଏହାର ଓଜନ ଅଢ଼େଇ ଟନ୍‌ ଓ ଏହି ବ୍ରହ୍ମୋସ୍‌ ଏଏଲ୍‌ସିଏମ୍‌ ଏସ୍‌ୟୁ-୩୦ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନରେ ବୁହାଯାଉଥିବା ସବୁଠାରୁ ଓଜନଦାର ଅସ୍ତ୍ର ହେବ। ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ପରିବହନ ପାଇଁ ହାଲ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଏଥିରେ କେତେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି।

ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ିଗଲା ମାଲବାହୀ ଜାହାଜ, ବର୍ତ୍ତିଗଲେ ୧୬
ମୋଦିଙ୍କ ପ୍ରତି ଆପତ୍ତିଜନକ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ କ୍ଷମା ମାଗିଲା
ଅଧିକାଂଶ ବିହାରୀ ମୋଦିଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ କାଟିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ: ରାବ୍‌ଡ଼ି

ପାଟନା: ଦେଶରେ ରାଜନୈତିକ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଆରୋପ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ ଦିନକୁ ଦିନ ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରିବାରେ ଲାଗିଛି। ନେତାମାନଙ୍କ ମୁହଁରେ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ଦଳର ନେତାମାନଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିବା ବେଳେ କୌଣସି ପ୍ରକାର କଟକଣା ରହୁନାହିଁ। ଆକ୍ଷେପ ପ୍ରତିଆକ୍ଷେପ ଯୁଦ୍ଧରେ ନେତାମାନେ ଆପତ୍ତିଜନକ ଭାଷାର ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଉନାହାନ୍ତି। ନିକଟରେ ବିଜେପି ବିହାର ଶାଖା ସଭାପତି ତଥା ସାଂସଦ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ରାୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ପ୍ରତି ଉଠୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଆଙ୍ଗୁଠିକୁ କାଟି ଦିଆଯିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଅବଶ୍ୟ ପରେ ସେ ତାଙ୍କର ଏପରି ଅଭିଭାଷଣ ନେଇ କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଆଜି ବିହାରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଜନତା ଦଳ ମୁଖ୍ୟ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବଙ୍କ ପତ୍ନୀ ରାବ୍‌ଡ଼ି ଦେବୀ ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣର କଠୋର ଜବାବ ଦେଇଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର


ଜନମତ

ଚଳିତ ପଞ୍ଚାୟତ ନିବର୍ବାଚନରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକର ବେଲଗାମ ଖର୍ଚ୍ଚ ଉପରେ ବିମୁଦ୍ରାୟନ ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଇ ପାରିଛି କି?