Pratinidhi Odia

ଦେଶ

ନୀତିଶ ହେଉଛନ୍ତି ଭସ୍ମାସୁର: ଲାଲୁ

ପାଟଣା: ବିଜେପି ସହ ମିଶି ବିହାରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେବା ପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଜନତା ଦଳ (ଆର୍‌ଜେଡି) ମୁଖ୍ୟ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବ ନୀତିଶଙ୍କୁ ଭସ୍ମାସୁର ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଚାରା ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ରାଞ୍ଚି କୋର୍ଟରେ ହାଜର ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା ଲାଲୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୀତିଶ କୁମାର ତାଙ୍କୁ ଧୋକା ଦେଇଛନ୍ତି। ଆର୍‌ଜେଡି ରାଜ୍ୟର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଦଳ। ତେଣୁ ଆର୍‌ଜେଡିକୁ ସରକାର ଗଢ଼ିବା ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ଥିଲା। ଏହା ବିରୋଧରେ ସେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ଯିବେ ବୋଲି ଲାଲୁ କହିଛନ୍ତି। ଲାଲୁ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ବିହାରରେ ଗୋମାଂସ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ। ନୀତିଶଙ୍କ ଡିଏନ୍‌ଏ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ। ସେ ୧୫-୨୦ ବର୍ଷ ହେଲାଣି ମାମଲା ଲଢ଼ୁଛନ୍ତି। ନିମ୍ନ ଅଦାଲତରେ ତାଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବା ପଛରେ ନୀତିଶଙ୍କ ହାତ ରହିଥିବା ଲାଲୁ କହିଛନ୍ତି।

ଜେଡି (ୟୁ)ରେ ଫାଟ: ଶରଦ ଯାଦବ ଓ ଅଲୀ ଅନୱର ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ
ନୀତିଶଙ୍କ ବିରୋଧରେ ରହିଛି ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଲାଲୁ

ପାଟଣା: ବିହାରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ନୀତିଶ କୁମାର ମଙ୍ଗଳବାର ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ ବିଜେପି ସହିତ ମିଶି ବୁଧବାର ପୁଣି ଥରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ପଦ ଓ ଗୋପନୀୟତାର ଶପଥ ପାଠ କରିଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଜନତା ଦଳ (ଆର୍‌ଜେଡି) ମୁଖ୍ୟ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଉପରେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ ଆସିବା ପରେ ବିହାରର ମହାମେଣ୍ଟ ସରକାରରେ ଆର୍‌ଜେଡି ଥିବାରୁ ଲାଲୁଙ୍କ ପୁଅ ତଥା ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତେଜସ୍ବୀ ଯାଦବଙ୍କୁ ଜବାବ ରଖିବାକୁ କିମ୍ବା ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ନୀତିଶ କହିଥିଲେ। ତେବେ ଏ ଦିଗରେ ତେଜସ୍ବୀ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ ନ କରିବାରୁ ନୈତିକତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସେ ବିହାରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ନୀତିଶ କହିଥିଲେ। ଏହାର ଜବାବରେ ଲାଲୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୀତିଶ ହେଉଛନ୍ତି ହତ୍ୟା ଓ ଆର୍ମସ୍‌ ଆକ୍ଟ ଅଭିଯୁକ୍ତ।

କୋବିନ୍ଦଙ୍କ ଉଦ୍‌ବୋଧନକୁ ନେଇ ହଙ୍ଗାମା: ଏକସଙ୍ଗେ
ବିହାରରେ ପୁଣି ଜେଡି (ୟୁ)-ବିଜେପି ମେଣ୍ଟ ସରକାର: ନୀତିଶ

ପାଟନା: ବିହାରରେ ପୁଣି ଚାଲିବ ଏନଡିଏ ରାଜ୍। କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିଲା ବିଜେପି-ଜେଡିୟୁ ମେଣ୍ଟ ସରକାର। ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟାରେ ବିହାର ରାଜଭବନରେ ରାଜ୍ୟପାଳ କେଶରୀ ନାଥ ତ୍ରିପାଠୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଜେଡି (ୟୁ) ସୁପ୍ରିମୋ ନୀତିଶ କୁମାରଙ୍କୁ ଓ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ବରିଷ୍ଠ ବିଜେପି ନେତା ସୁଶୀଲ କୁମାର ମୋଦିଙ୍କୁ ପଦ ଓ ଗୋପନୀୟତାର ଶପଥ ପାଠ କରାଇଛନ୍ତି। ଇସ୍ତଫା ଦେବାର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ନ ପୂରୁଣୁ ଗତ ୧୨ ବର୍ଷରେ ଷଷ୍ଠ ଥର ପାଇଁ ପୁଣି ଥରେ ଆଜି ବିହାରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଇଛନ୍ତି ନୀତିଶ କୁମାର। ଜେଡି (ୟୁ)-ବିଜେପି ମେଣ୍ଟକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ୧୩୨ଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କ ନାମ ତାଲିକା ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି ନୀତିଶ ଓ ସୁଶୀଲ। ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବିଧାନସଭାରେ ନିଜର ସଂଖ୍ୟା ଗରିଷ୍ଠତା ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟପାଳ ନୀତିଶଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି। ନୀତିଶ କୁମାରଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳର ଅନ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ଆସନ୍ତା ଶନିବାର ଶପଥ ନେବେ ବୋଲି ଜଣାଯାଇଛି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର


ଜନମତ

ଚଳିତ ପଞ୍ଚାୟତ ନିବର୍ବାଚନରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକର ବେଲଗାମ ଖର୍ଚ୍ଚ ଉପରେ ବିମୁଦ୍ରାୟନ ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଇ ପାରିଛି କି?