Pratinidhi Odia

ବିଶ୍ଵ

ଯୌନ ଶୋଷଣ ଅଭିଯୋଗରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଉପପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ

କାନବେରା: ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଉପପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବର୍ନବେ ଜଏସ ଯୌନ ଶୋଷଣ ମାମଲାରେ ଛନ୍ଦି ହେବା ପରେ ଶୁକ୍ରବାର ତାଙ୍କ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଜଏସ ଟ୍ବିଟ କରି କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ସୋମବାର (୨୬ ଫେବ୍ରୁଆରୀ) ଦିନ ଜାତୀୟ ଦଳର ନେତା ଓ ଦେଶର ଉପପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଦେବି। ମୋତେ ଏଯାଏ ସମର୍ଥନ ମିଳିଥିବାରୁ ମୁଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ କୃତଞତା ଜଣାଉଛି। ବିଶେଷକରି ନ୍ୟୁ ଇଂଲଣ୍ଡର ଲୋକମାନଙ୍କୁ। ଜଣେ ମହିଳା ଜଏସଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଯୌନ ଶୋଷଣ ଅଭିଯୋଗ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲେ। ଯାହା ପରେ ଜାତୀୟ ଦଳର କେତେକ ସାଂସଦ ତାଙ୍କ ଠାରୁ ନିଜ ସମର୍ଥନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଥିଲେ। ଜାତୀୟ ଦଳର ସାଂସଦ ଏଣ୍ହ୍ୟୁ ଗୀ ଶୁକ୍ରବାର କହିଛନ୍ତି, ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋତେ ବର୍ନବେଙ୍କ ସହ ସମ୍ପୃକ୍ତ କିଛି ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ମିଳିନାହିଁ, ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିପାରିବି ନାହିଁ।

ଭୁଟାନ୍‌-ଭାରତ ସମ୍ପର୍କକୁ ଖରାପ କରିବା ଚୀନ୍‌ର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌ ଭାରତ ସହ ଅହିନକୂଳ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ଏହାର ହୀନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ପଦାରେ ପକାଇଛି। ଅବଶ୍ୟ ଏପରି ନକରାତ୍ମକ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଅସଲ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଭାରତ ସହ ଯୁଦ୍ଧ କରିବା ନୁହେଁ, ବରଂ ଭାରତର ସବୁ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶକୁ ନିଜ ସପକ୍ଷରେ କରାଇବା। ଏଥିରେ ସଫଳ ହେଲେ ଚୀନ୍‌ ସମଗ୍ର ଏସିଆରେ ନିଜର ଦବ୍‌ଦବାକୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କରିପାରିବ। ସେହିପରି ଡୋକଲାମ୍‌ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚୀନ୍‌ର ଗୋପନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଭୁଟାନ ଓ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ନିବିଡ଼ ସମ୍ପର୍କରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି କରିବା। ଭୁଟାନକୁ ଧମକଚମକ ଦେଇ ତାକୁ କ୍ରମଶଃ ଭାରତଠାରୁ ଦୂରେଇ ନେବା ସହ ସେଠାରେ ନିଜର ଏକ ବୋଲକରା ସରକାର ସ୍ଥାପନ କରିବା ଏହି ଦେଶର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଶିବ ଶଙ୍କର ମେନନ୍‌।

ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ପୁଣି ତେଜିଲା ଏଲ୍‌ଟିଟିଇ ବିଦ୍ରୋହ: ବସ୍‌ରେ
ଦ୍ବିତୀୟ ଟି-୨୦: ଡୁମିନି ଓ କ୍ଲାସେନ୍‌ଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ସିରିଜ୍‌କୁ
ମହିଳା ଟି-୨୦ ସିରିଜ୍‌ର ଚତୁର୍ଥ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବାତିଲ୍‌: ଭାରତକୁ


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ଜନମତ

କୁଳଭୂଷଣ ଯାଦବଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା ସହ ପାକିସ୍ତାନ ଅମାନବୀୟ ଆଚରଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଘୋଡ଼ାଇବା ପାଇଁ କୁଟନୈତିକ ଚାଲ୍‌ ଖେଳି ଚାଲିଛି। ଏଥିରେ ଆପଣ ଏକ ମତ ତ!