Pratinidhi Odia

ରାଜନୀତି

ଗୁଜରାଟ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଭିଡ଼ିଲା ପାଗ

ଗୁଜରାଟ ନିର୍ବାଚନ ମଇଦାନରେ କଳ, ବଳ ଓ କୌଶଳର ପ୍ରୟୋଗ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲାଣି। କଂଗ୍ରେସ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଳ ଗାନ୍ଧି ମନ୍ଦିରକୁ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ନିର୍ବାଚନୀ କୌଶଳର ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରୟୋଗ କରୁଥିବା ବେଳେ ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ତାର ଗଡ଼ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଦିନ ରାତି ଏକ କରି ଦେଇଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ବିଜେପି ତାର ପ୍ରଥମ ୭୦ ଜଣିଆ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଜାରି କରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜୟ ରୂପାନୀଙ୍କୁ ଦଳ ରାଜକୋଟ ପଶ୍ଚିମରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ଉପସ୍ଥାପିତ କରାଇଛି। ଏଥିସହ କଂଗ୍ରେସରୁ ଆସି ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦେଇଥିବା ୪ ଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି। ଏମାନେ ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପିକୁ ଭୋଟ ଦେଇଥିଲେ। ସେହି ୪ ଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କ ପ୍ରତି ବିଜେପି ସମର୍ଥନ ସ୍ବରୂପ ସେମାନଙ୍କୁ ଟିକେଟ ଯୋଗାଇ ଦେଇଛି। ବିଜେପି ତା’ର ପ୍ରଥମ ତାଲିକାରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଜଣେ ବିଧାୟକଙ୍କ ଟିକେଟ କାଟି ଦେଇଛି। ପ୍ରଥମ ତାଲିକାରେ ବିଜେପି ପଟେଲ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ୧୭ ଜଣ ଆଶାୟୀଙ୍କୁ ଟିକେଟ ଦେଇ ପଟେଲ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି। ବିଜେପି ଗୋଧ୍ରା ଆସନରେ କଂଗ୍ରେସରୁ ଆସି ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ବିଧାୟକ ସି.କେ.ରାଉଳଜୀଙ୍କୁ ଟିକେଟ ଦେଇଛି।

ଚାଷୀ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର-ରାଜ୍ୟ ଗୋଡ଼ ଟଣାଟଣି

ରାଜ୍ୟରେ ରୋଗପୋକ ଓ ମରୁଡ଼ି ସ୍ଥିତିର ଅନୁଧ୍ୟାନ ପାଇଁ ଦୁଇଦିନିଆ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ। କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଗଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଶେଖାୱତ ଓ ବିଶେଷଞ ଟିମ୍‌ଙ୍କ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତର ଅବ୍ୟବହିତ ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟ କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ଡା.ଦାମୋଦର ରାଉତ ଖୁବ୍‌ ବର୍ଷିଛନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶା ମାଟିରେ ପାଦ ଦେବା ମାତ୍ରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖାୱତ ଦାମୋଦର ରାଉତଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟର ଜବାବ ରଖିଛନ୍ତି। ଏହିସବୁ ଜବାବ ସୁଆଲ ମଧ୍ୟରେ ରାଜନୀତି ପାଣିପାଗରେ ଉଷ୍ମତା ଅନୁଭବ ହୋଇଛି। ଶନିବାର ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଉତ କହିଥିଲେ ଯେ କୃଷି ଏକ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ। କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ କାହିଁକି ଆସୁଛନ୍ତି ମୁଁ ଜାଣେନି। ସେ ଓଡ଼ିଶା ଆସୁଛନ୍ତି ଅଥଚ ଆମକୁ ଜଣାଇ ନାହାନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କେନ୍ଦ୍ରର ଅଯଥା ହସ୍ତକ୍ଷେପ ସଂଘୀୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତି ବିରୋଧାଚରଣ କରୁଛି। କେନ୍ଦ୍ର କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କଟାକ୍ଷ କରି ଦାମୋଦର କହିଥିଲେ ଯେ ସେ କାହିଁକି ଆସୁଛନ୍ତି ମୁଁ ଜାଣେନା। ତଥାପି ଭାବୁଛି ବୋଧେ ସେ ତାଙ୍କର ବନ୍ଧୁଘରକୁ ଆସୁଥିବେ।

କଂଗ୍ରେସର ଚେତାବନୀ: ଦିଲ୍ଲୀରେ ଉଠିବ କୁନ୍ଦୁଲି ସ୍ବର

କୁନ୍ଦୁଲି ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ଘଟଣାରେ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ଓ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ବାନ୍ଧିବା ଦାବି ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ବନ୍ଦ ପାଳନ ହେଲା। ପଟାଙ୍ଗି ଠାରୁ ଦଶମନ୍ତପୁର ବନ୍ଧୁଗାଁ ଠାରୁ ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା ଯାଏ ସାରା ଜିଲାରେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦପାଳନ ହେଲା। କିନ୍ତ ପୋଲିସକୁ ମିଳିଲାନି ସଫଳତା। ଦୀର୍ଘଦିନ ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଓ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇ ପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ପୋଲିସ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଧରିବା ତ ଦୂର କଥା ସେମାନଙ୍କ ସୁରାକ ଟିକକ ବି ଯୋଗାଡ଼ କରି ପାରିନି। ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ମେଡିକାଲ ରିପୋର୍ଟକୁ ସାର୍ବଜନୀନ କରା ନ ଯାଇ ଚପାଇ ରଖାଯାଇଛି। ମେଡିକାଲରେ ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ବରେ ଥିବା ଜନୈକା ପଣ୍ଡା ମ୍ୟାଡାମ ଧମକ ଦେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ପୀଡ଼ିତା ଜଣକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଆଗରେ ବାରମ୍ବାର ବୟାନ ଦେଲେ ସୁଦ୍ଧା ପୋଲିସ ଏହାକୁ ମାନୁନାହିଁ। ଅକ୍ଟୋବର ୧୦ ତାରିଖ ଠାରୁ ଗଣଦୁର୍ଷ୍କମ ହେଲାଣି। ୨୨ ଦିନ ବିତିଯିବା ପରେ ପୋଲିସର ଦମ୍ଭ ଓ ଟାଣପଣ କୁଆଡ଼େ ଗଲା ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ଗୁରୁବାର କଂଗ୍ରେସ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ସେଲ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ରାଜଭବନ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି। ସେଲ୍‌ର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୁନ୍ଦୁଲି ଘଟଣା ଯଦି ଦିଲ୍ଲୀରେ ହୋଇଥାନ୍ତା ଏତେବେଳକୁ ଦେଶ ଗର୍ଜନ କରୁଥାଆନ୍ତା। କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ସାମାନ୍ୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଓ ସୁରକ୍ଷା ଟିକକ ମିଳୁନି। ସରକାର ତୁରନ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରି ଗିରଫ କରନ୍ତୁ ଓ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ। ଏହା ନ ହେଲେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଜନ୍ତରମନ୍ତରଠାରେ ବ୍ୟାପକ ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯିବ ବୋଲି ପ୍ରଦୀପ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର


ଜନମତ

ଚଳିତ ପଞ୍ଚାୟତ ନିବର୍ବାଚନରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକର ବେଲଗାମ ଖର୍ଚ୍ଚ ଉପରେ ବିମୁଦ୍ରାୟନ ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଇ ପାରିଛି କି?