Pratinidhi Odia

ମନୋରଞ୍ଜନ

ରୁଦ୍ରରଞ୍ଜନଙ୍କୁ ଅର୍ନ୍ତଜାତୀୟ କ୍ଷୁଦ୍ର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପୁରସ୍କାର

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ରୁଦ୍ରରଞ୍ଜନ ଶେଯପଡ଼ା କ୍ଷୁଦ୍ର ଫିଲ୍ମ ବିଭାଗରେ ଅର୍ନ୍ତଜାତୀୟ ସ୍ତରର ପୁରସ୍କାର ପାଇ ରାଜ୍ୟକୁ ଗୌରାବାନ୍ବିତ କରିଛନ୍ତି। ୧୨ ନଭେମ୍ବରରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀସ୍ଥିତ ଇଣ୍ଡିଆ ହାବିଟାଟ୍‌ ସେଣ୍ଟର୍‌ଠାରେ ସେଣ୍ଟର ଫର୍‌ ସିଭିଲି ସୋସାଇଟି ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ ଏଡୁଡକ୍‌ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ଷୁଦ୍ର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଉତ୍ସବରେ ରୁଦ୍ରରଞ୍ଜନଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ‘ ଏକ୍‌ ଇଡିୟଟ୍‌’ କ୍ଷୁଦ୍ର ଫିଲ୍ମକୁ ବେଷ୍ଟ ଫିଲ୍ମ ସ୍କ୍ରିନିଂ ଆୱାର୍ଡ ମିଳିଛି । ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୩ଟି ଫିଲ୍ମ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ରୁଦ୍ରରଞ୍ଜନଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ସହ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଫିଲ୍ମକୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ପୁରସ୍କାର ମିଳିଛି। ମ୍ୟାଟର୍ସ କ୍ୟାପିଟାଲ ଭାରତର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ରାଗିଣୀ ଚୌଧୁରୀ ରୁଦ୍ରରଞ୍ଜନଙ୍କୁ ଏହି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

ଦୁର୍ଘଟଣାରୁ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଅମିତାଭ: ଟ୍ରାଭେଲ ଏଜେନ୍ସିକୁ

ମେଗାଷ୍ଟାର ଅଭିତାଭ ବଚ୍ଚନ ଗତ ସପ୍ତାହରେ କୋଲକାତାରେ ଯାଉଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ମର୍ସିଡିଜ୍‌ କାର୍‌ ପଛ ଚକା ଗାଡ଼ିରୁ ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ଚମତ୍କାରିତା ଢଙ୍ଗରେ ଉକ୍ତ ଦୁର୍ଘଟଣାରୁ ବଞ୍ଚିଯାଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କାର୍‌ ଯୋଗାଇଥିବା ଟ୍ରାଭେଲ ଏଜେନ୍ସିକୁ କାରଣ ଦର୍ଶଅ ନୋଟିସ୍‌ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବୁଧବାର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କୁ ୨୩ ତମ କୋଲକାତା ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଫିଲ୍ମ ମହୋତ୍ସବର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗ ଦେବା ଲାଗି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲେ। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ରକ୍ଷା କରି ଅମିତାଭ ମହୋତ୍ସବରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଶନିବାର ସେ ଏକ ମର୍ସିଡିଜ୍‌ କାର୍‌ ଯୋଗେ ବିମାନବନ୍ଦର ଯାଉଥିବା ସମୟରେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

୨୬ ଜାନୁଆରୀରେ ‘ପାକିସ୍ତାନ ମେ ଜୟ ଶ୍ରୀରାମ ’

ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନ ସୀମାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଲାଗି ରହିଛି। ସୀମାରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଗୁଳିଗୋଳା ବିନିମୟ ଚାଲିଛି। ଏପରିକି ଭାରତ ପ୍ରତି ଘୃଣା ଭାବ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଲାଗି ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶର ନେତା ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଭାଷଣ ଦେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ସେଠାର ସାଧାରଣ ଜନତା ଶାନ୍ତି ଓ ସଦ୍‌ଭାବନା ଉପରେ ବିଶ୍ବାସ ରଖିଛନ୍ତି। ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଜବରଦସ୍ତ ବ୍ୟାଟିଂ ଦେଖିବା ପରେ ଜଣେ ପାକିସ୍ତାନୀ ପ୍ରଶଂସକ ବିରାଟଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣା ରାଜନୈତିକ ରୂପ ନେଇଥିଲା। ଫଳରେ ତାଙ୍କୁ ଜେଲ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ‘ପାକିସ୍ତାନ ମେ ଜୟ ଶ୍ରୀରାମ’ ଶୁଣିଲା ପରେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିବେ ନିଶ୍ଚିତ। ମାତ୍ର ସତ କଥା ହେଲା ଆପଣ ୨୬ ଜାନୁଆରୀରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ଜୟ ଶ୍ରୀରାମ ଶୁଣିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ ପାଇବେ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର


ଜନମତ

ଚଳିତ ପଞ୍ଚାୟତ ନିବର୍ବାଚନରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକର ବେଲଗାମ ଖର୍ଚ୍ଚ ଉପରେ ବିମୁଦ୍ରାୟନ ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଇ ପାରିଛି କି?