Pratinidhi Odia

ଖେଳକୁଦ

ଫ୍ରେଞ୍ଚ୍‌ ଓପନ: ପୁରୁଷ ସିଙ୍ଗଲ୍ସରେ ନାଡାଲ-ଥିଏମ୍‌ ଟାଇଟଲ

କ୍ଲେ କୋର୍ଟର ରାଜା ସ୍ପେନ୍‌ର ରାଫେଲ ନାଡାଲ ତାଙ୍କ ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ୍‌ କ୍ୟାରିଅରରେ ଏକାଦଶ ଥର ପାଇଁ ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଟାଇଟଲ ଜିତିବାର ଆଶା ଉଜ୍ଜ୍ବଳ କରିଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ଦ୍ବିତୀୟ ସେମିଫାଇନାଲ୍‌ରେ ନାଡାଲ ସିଧାସଳଖ ୬-୪, ୬-୧, ୬-୨ରେ ମାର୍ଟିନ ଡେଲ ପୋଟ୍ରୋଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରି ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ଫାଇନାଲରେ ନାଡାଲ ଅନ୍ୟତମ କ୍ଲେ କୋର୍ଟ ସ୍ପେଶାଲିଷ୍ଟ ଡୋମନିକ୍‌ ଥିଏମଙ୍କୁ ଭେଟିବେ। ଥିଏମ୍‌ ପ୍ରଥମ ସେମିରେ ୭-୫, ୭-୬ (୧୨-୧୦), ୬-୧ରେ ମାର୍କୋ ସେଚିନାଟୋଙ୍କୁ ହରାଇ ଫଇନାଲକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇଛିନ୍ତି। ଥିଏମଙ୍କର ଏହା ତୃତୀୟ ଫ୍ରେଞ୍ଚ୍‌ ଓପନ ଫାଇନାଲ ପ୍ରବେଶ। ୨୦୧୬ ଓ ୨୧୦୭ରେ ଥିଏମ୍‌ ଫ୍ରେଞ୍ଚ୍‌ ଓପନ ଫାଇନାଲକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇଥିଲେ ବି ନୋଭାକ ଜୋକୋଭିଚ୍‌ ଓ ରାଫେଲ ନାଡାଲଙ୍କ ପାଇଁ ଟାଇଟଲ ଜିତି ପାରି ନ ଥିଲେ। ତେଣୁ ନାଡ଼ାଲଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଫ୍ରୋଞ୍ଚ ଓପନ ଫାଇନାଲ୍‌ ଖେଳିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟତା ହାସଲ କରିଥିବା ଥିଏମ୍‌ ପୁଣି ଏକ ଅଗ୍ନି ପରୀକ୍ଷାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ଶେଷ ଟି-୨୦କୁ ୧ ରନ୍‌ରେ ଜିତି ସିରିଜ୍‌ ପୋଛିନେଲା

ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ-ବାଂଲାଦେଶ ଟି-୨୦ ସିରିଜ୍‌ ଗୁରୁବାର ଶେଷ ହୋଇଛି। ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସିରିଜ୍‌ ଉପରେ କବ୍‌ଜା କରିସାରିଥିବା ବେଳେ ଗୁରୁବାର ଖେଳାଯାଇଥିବା ତୃତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଫଳାଫଳ ପାଇଛି। କିନ୍ତୁ ପୂର୍ବ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ତୁଳନାରେ ତୃତୀୟ ତଥା ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଟି-୨୦ଟି ବେଶ୍‌ ରୋଚକ ହୋଇଥିଲା। ୧୪୬ ରନ୍‌ର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପାଇଥିବା ବାଂଲାଦେଶ ଶେଷ ଓଭର୍‌ରେ ବିଜୟ ପାଇଁ ୯ ରନ୍‌ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆଫଗାନିସ୍ତାନୀ ସ୍ପିନର୍‌ ରଶିଦ୍‌ ଖାନ୍‌ ଆକର୍ଷଣୀୟ ବୋଲିଂ କରି ମାତ୍ର ୭ ରନ୍‌ ବ୍ୟୟ କରିଥିଲେ। ତେଣୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ୧ ରନ୍‌ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇ ସିରିଜ୍‌ ପୋଛିନେଇଛି। ପଞ୍ଚମ ୱିକେଟ୍‌ ପାଇଁ ୮୪ ରନ୍‌ର ବଡ଼ ଭାଗିଦାରୀ କରିବା ସହ ବାଂଲାଦେଶକୁ ବିଜୟ ନିକଟତର କରାଇଥିବା ମୁସଫିକର୍‌ ରହିମ୍ ମ୍ୟାନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଦ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ରୈନାଙ୍କ ଦ୍ରୁତ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ବେକାର: ପରାଜୟ ଧାରା ଭାଙ୍ଗିଲା


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ଜନମତ

କୁଳଭୂଷଣ ଯାଦବଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା ସହ ପାକିସ୍ତାନ ଅମାନବୀୟ ଆଚରଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଘୋଡ଼ାଇବା ପାଇଁ କୁଟନୈତିକ ଚାଲ୍‌ ଖେଳି ଚାଲିଛି। ଏଥିରେ ଆପଣ ଏକ ମତ ତ!