Pratinidhi Odia

ଖେଳକୁଦ

ଦ୍ବିତୀୟ ଟି-୨୦: ଡୁମିନି ଓ କ୍ଲାସେନ୍‌ଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ସିରିଜ୍‌କୁ
ମହିଳା ଟି-୨୦ ସିରିଜ୍‌ର ଚତୁର୍ଥ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବାତିଲ୍‌: ଭାରତକୁ
କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ଆଇଏସ୍ଏଲ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ନେଇ ବିଧିବଦ୍ଧ

ଆସନ୍ତା ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୨୫ ତାରିଖରେ ଇଣ୍ଡିଆନ ସୁପର୍ ଲିଗ୍ (ଆଇଏସ୍ଏଲ୍)ର ଏକ ମ୍ୟାଚ୍ ସ୍ଥାନୀୟ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ଖେଳାଯିବ। ଏଥିରେ ଘରୋଇ ଦଳ ଭାବେ ଜାମସେଦପୁର ଏଫ୍‌ସିର ମୁକାବିଲା ବେଙ୍ଗାଳୁରୁ ଏଫ୍‌ସି ସହ ହେବ। ଏନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଏଠାରେ ଆୟୋଜିତ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ ଓ ରାଜ୍ୟ କ୍ରୀଡ଼ା ଓ ଯୁବସେବା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଚତୁର୍ଥ ସଂସ୍କରଣରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ୧୦ଟି ଦଳ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛନ୍ତି। ପୂର୍ବ ସଂସ୍କରଣରେ ୮ଟି ଲେଖାଏଁ ଦଳ ଭାଗ ନେଇଥିବା ବେଳେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ନୂଆ କରି ଭାଗ ନେଉଛି ଜାମସେଦପୁର ଫୁଟବଲ କ୍ଲବ୍ (ଜେଏଫ୍‌ସି)। ମ୍ୟାଚ୍ ପାଇଁ ପଡ଼ିଆ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ସମୁଦାୟ ୧୨ ହଜାର ଦର୍ଶକ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ମ୍ୟାଚ୍ ଉପଭୋଗ କରିପାରିବେ। ମ୍ୟାଚ୍ ସକାଶେ ୧୯ ତାରିଖରେ ଜେଏଫ୍‌ସି ଓ ୨୩ ତାରିଖରେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଦଳ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପହଞ୍ଚିବେ ବୋଲି ଏଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

ଓଡ଼ିଶା ଏଣିକି ଭାରତୀୟ ହକି ଦଳର ନୂଆ ପ୍ରଯୋଜକ: ଆଗାମୀ

ଭାରତୀୟ ହକିର ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ଦଳକୁ ମିଳିଛି ନୂଆ ସ୍ପନସର୍‌ (ପ୍ରାୟୋଜକ)। ଓଡ଼ିଶା ହୋଇଛି ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଓ ପୁରଷ ହକି ଦଳର ନୂଆ ପ୍ରାୟୋଜକ। ଆଗାମୀ ୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଓ ପୁରଷ ହକି ଦଳର ପ୍ରଯୋଜକ ରହିବ। ଆଜି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଉଭୟ ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଜର୍ସି ଉନ୍ମୋଚନ କରିବା ଅବସରରେ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ହକିର ପ୍ରଚାର ଓ ପ୍ରସାର ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିବା ସହ ଓଡ଼ିଶା ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଅଧିକ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ନବୀନ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ନୂଆ ଜର୍ସିରେ ପ୍ରାୟୋଜକ ହିସାବରେ ଓଡ଼ିଶାର ନାଁ ରହିଛି। ସେହିପରି ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌କୁ ସ୍ପନସର କରିବାରେ ଓଡ଼ିଶା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ହୋଇଛି।

ଭାରତ ରଚିଲା ଇତିହାସ: ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମାଟିରେ ପ୍ରଥମ

ଯାହା ଆଗରୁ କେବେ ହୋଇ ନ ଥିଲା, ତାହା କରି ଦେଖାଇଛି ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଦଳ। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମାଟିରେ ଚଳିତ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ ଜିତି ଭାରତ ଇତିହାସ ରଚିଛି। ପୂର୍ବରୁ ବହୁ ରଥୀମହାରଥୀ ଖେଳାଳିମାନେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ କରି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ ହେଁ ଏହି ସଫଳତା ପାଇପାରି ନ ଥିଲେ। ଶେଷରେ ବିରାଟ ବାହିନୀ ଏହି ମାଇଲ୍‌ଖୁଣ୍ଟ ସ୍ଥାପନ କରିବାରେ ସମର୍ଥ ହୋଇଛି। ଦୀର୍ଘ ୨୫ ବର୍ଷର ଭାରତ-ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଦ୍ବିପାକ୍ଷିକ କ୍ରିକେଟ୍‌ ସମ୍ପର୍କରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ହୋଇଛି। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ପୋର୍ଟ ଏଲିଜାବେଥ୍‌ଠାରେ ଖେଳା ଯାଇଥିବା ଚଳିତ ସିରିଜର ୫ମ ଦିନକିଆରେ ଭାରତ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାକୁ ୭୩ ରନ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ୍‌ରେ ବିଜୟ ସୂଚକ ୪-୧ରେ ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ କରିଛି। ରୋହିତ୍‌ ଶର୍ମାଙ୍କ ଶତକ କୁଲଦୀପଙ୍କୁ ୪ ୱିକେଟ୍‌ ଏବଂ ହାର୍ଦ୍ଧିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ବୋଲିଂ ଓ କ୍ଷେତ୍ରରକ୍ଷଣ ବଳରେ ଭାରତ ଏହି ବିଜୟ ଛଡାଇ ଆଣିଛି।

ସ୍ମିଥ୍‌ଙ୍କୁ ଆଲାନ୍‌ ବର୍ଡର ପଦକ, ୱାର୍ଣ୍ଣର୍‌ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦିନିକିଆ ଖେଳାଳି


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ଜନମତ

କୁଳଭୂଷଣ ଯାଦବଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା ସହ ପାକିସ୍ତାନ ଅମାନବୀୟ ଆଚରଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଘୋଡ଼ାଇବା ପାଇଁ କୁଟନୈତିକ ଚାଲ୍‌ ଖେଳି ଚାଲିଛି। ଏଥିରେ ଆପଣ ଏକ ମତ ତ!