Pratinidhi Odia

ବାଦ ବିବାଦ

କାବେରୀ ଜଳ ବିବାଦ: କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସପକ୍ଷରେ ରାୟ

ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତର ଗଙ୍ଗା, କାବେରୀ ନଦୀ ଜଳ ବିବାଦର ରାୟ ଶୁକ୍ରବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ରାୟ ଅନୁସାରେ ତାମିଲନାଡ଼ୁ ୧୭୭.୨୫ ହଜାର ନିୟୁତ କ୍ୟୁବିକ ଫୁଟ ଜଳ କମ୍‌ ପାଇବା ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ୧୪.୭୫ ଟି,ମ୍‌ସି ଜଳ ଅଧିକ ପାଇବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଦୀପକ ମିଶ୍ରଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ଗଠିତ ତିନି ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଆସନ୍ତା ୧୫ ବର୍ଷ ନିମନ୍ତେ ଏହାର ଶୁଣାଣି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ରାୟ ଫଳରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଭାଗ ୨୭୦ ଟିଏମ୍‌ସିରୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୨୮୪.୭୫ ଟିଏମ୍‌ସିରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ୨୦୦୭ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହି ବିବାଦର ବିଚାର କରି ତାମିଲନାଡ଼ୁକୁ ୪୧୯ ଟିଏମ୍‌ସି କର୍ଣ୍ଣାଟକକୁ ୨୭୦ ଟିଏମ୍‌ସି ଏବଂ ପୁଡୁଚେରିକୁ ୩୦ ଟିଏମ୍‌ସି ଜଳ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

ବାବ୍ରି ମସଜିଦ୍‌ ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ହଜାରେ କୋଟି ସହ
ଶିଖ୍‌ ସ୍ମାରକୀକୁ ନେଇ ସିଦ୍ଧୁ-ସୁଖବୀର କଥା କଟାକଟି

ପଞ୍ଜାବର ପୂର୍ବତନ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଅକାଳୀ ଦଳ ନେତା ସୁଖବୀର ସିଂହ ବାଦଲ ବୁଧବାର କ୍ରିକେଟର୍‌ରୁ ରାଜନେତା ସାଜିଥିବା ନବଜୋତ ସିଂ ସିଦ୍ଧୁଙ୍କ ପ୍ରତି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆକ୍ଷେପ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ନେତା ଜଣକ ସିଦ୍ଧୁଙ୍କ ମାଙ୍କଡ଼ ସହ ତୁଳନା କରିଛନ୍ତି। ଶିଖ୍‌ ସ୍ମାରକୀ ବିରାସତ୍‌-ଏ-ଖାଲ୍‌ସାକୁ ଧଳା ହାତୀ ସହ ତୁଳନା କରିବା ଘଟଣାରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେବାକୁ ଯାଇ ସୁଖବୀର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପରି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ସିଦ୍ଧୁ ଶିଖ୍‌ ସଂପ୍ରଦାୟର ଅପମାନ କରିଛନ୍ତି। ବିରାସତ୍‌-ଏ-ଖାଲ୍‌ସା ଶିଖ୍‌ ସଂପ୍ରଦାୟର ଇତିହାସ, ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ବାସ ଓ ସଂସ୍କୃତିର ମୂକସାକ୍ଷୀ। କିନ୍ତୁ ବିଜେପି ଛାଡ଼ି କଂଗ୍ରେସର ହାତ ଧରିଥିବା ସିଦ୍ଧୁ ଏହାକୁ ଧଳା ହାତୀ ସହ ତୁଳନା କରି ନିଜେ ଜଣେ ମାଙ୍କଡ଼ ବୋଲି ପ୍ରତିପାଦିତ କରିଥିବା ସୁଖବୀର କହିଛନ୍ତି।

ପଦ୍ମାବତ ପରି ବାଜେ ସିନେମା ନ ଦେଖନ୍ତୁ

ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ପଦ୍ମାବତ ସିନେମାର ବିରୋଧ କିଛି ରାଜପୁତ ସଂଗଠନ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ସିନେମାର ବିରୋଧରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଲୋକସଭା ସାଂସଦ ଏବଂ ଏଆଇଏମ୍‌ଆଇଏମ୍‌ ପ୍ରମୁଖ ଅସଦୁଦ୍ଦିନ ଓୱେସି ଖୋଲାଖୋଲି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି। ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରି ଓୱେସି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ପଦ୍ମାବତ ପରି ଗୋଟିଏ ବାଜେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନ ଦେଖନ୍ତୁ। ଏକ ଜନସଭାରେ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସିନେମାକୁ ଦେଖିବା କେବଳ ସମୟ ଏବଂ ଅର୍ଥର ବରବାଦ। ଆପଣମାନେ ଏହି ବେକାର ସିନେମାକୁ ଦେଖି ନିଜର ସମୟ ବରବାଦ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଆଲା ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ସିନେମାକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସୃଷ୍ଟି କରିନାହାନ୍ତି। ଏହି ସମୟକୁ ଭଲକାମରେ ବିନିଯୋଗ କର। ଏହି ସିନେମାକୁ ଦେଖି ନିଜର ମୂଲ୍ୟବାନ ସମୟ ବରବାଦ କର ନାହିଁ।

ନିଜ ନିଷ୍ପତ୍ତିରୁ ଓହରିଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

ଏବେ ସିନେମା ହଲ୍‌ରେ ଆଉ ଜାତୀୟ ସଙ୍ଗୀତ ବାଜିବା ଜରୁରୀ ନୁହେଁ। ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୬ରେ ଦେଇଥିବା ନିଜ ନିଷ୍ପତ୍ତିରୁ ଓହରିଯାଇଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ। ଆଦେଶରେ ସଂଶୋଧନ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିନେମା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ସିନେମା ହଲଗୁଡ଼ିକରେ ଜାତୀୟ ସଙ୍ଗୀତ ବାଜିବା ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ ନୁହେଁ। ତେବେ ଜାତୀୟ ସଙ୍ଗୀତ ବାଜିବା ସମ୍ପର୍କିତ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ଗଠିତ ଆନ୍ତଃମନ୍ତ୍ରାଳୟ କମିଟି ନେବ। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସରକାରଙ୍କ ଶପଥପାଠକୁ ସ୍ବୀକାର କରିଛି, ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସମ୍ମାନର ପ୍ରତୀକରୁ ଅପମାନ ରୋକିବା ପାଇଁ ଆଇନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମ୍ପର୍କିତ ପରାମର୍ଶ ଦେବା ପାଇଁ ୧୨ ଜଣିଆ କମିଟି ଗଢ଼ାଯାଇଛି। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କମିଟିକୁ ସମସ୍ତ ଦିଗଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରତି ବ୍ୟାପକ ଭାବେ ବିଚାର କରିବା ଉଚିତ।

ସମଲିଙ୍ଗୀ ସମ୍ପର୍କକୁ ଆଇନଗତ ମାନ୍ୟତା

ଭାରତରେ ସମଲିଙ୍ଗୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସୁସମ୍ବାଦ ଆସିପାରେ। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସମଲିଙ୍ଗୀ ସମ୍ପର୍କକୁ ଅପରାଧ ବିବେଚନା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାରତୀୟ ଦଣ୍ଡବିଧି ଧାରା ୩୭୭କୁ ନେଇ ପୁଣିଥରେ ବିଚାର କରିବା କଥା କହିବାରୁ ଏ ଆଶା ଜାଗ୍ରତ ହୋଇଛି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ଦୀପକ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ତିନିଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ସୋମବାର ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ନୋଟିସ ପଠାଇଛନ୍ତି। ସମଲିଙ୍ଗୀ ସମାଜର ୫ ଜଣଙ୍କ ଆବେଦନପତ୍ର ଆଧାରରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ କହିବା କଥା ହେଉଛି ଯେ ନିଜର ଯୌନାକାଂକ୍ଷା ପୂରଣ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସର୍ବଦା ଲୋକ ଏବଂ ପୋଲିସଙ୍କ ଡର ଭିତରେ ସେମାନେ ଜିଉଁଛନ୍ତି। ବିପକ୍ଷବାଦୀମାନେ ଏହାକୁ ପାରମ୍ପରିକ ଭାବେ ଅନୁଚିତ କହି ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

ପଦ୍ମାବତୀ ବିବାଦର ନୂଆ ମୋଡ଼

ସଞ୍ଜୟ ଲୀଳା ଭନ୍‌ସାଲୀଙ୍କ ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପଦ୍ମାବତୀକୁ ସେନ୍ସର ବୋର୍ଡ (ସିବିଏଫ୍‌ସି) ପକ୍ଷରୁ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ମିଳିଛି। କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଟି ଅଳ୍ପଦିନ ଭିତରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିବାର ଆଶା କରାଯାଉଛି। ମିଳିଥିବା ସୂଚନାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ସେନ୍ସର ବୋର୍ଡର ସମୀକ୍ଷା କମିଟି କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଟିକୁ ରିଲିଜ ସପକ୍ଷରେ ମତ ଦେଇଥିଲେ। ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସହିତ ଲାଗିରହିଥିବା ବିବାଦର ସମାଧାନ କରିବା ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଥାଇ ଡିସେମ୍ବର ୨୮ରେ ଏହି କମିଟି ଏକ ବୈଠକରେ ମିଳିତ ହୋଇଥିଲେ। ବୋର୍ଡ ଏକ ପରାମର୍ଶଦାତା କମିଟି ମଧ୍ୟ ଗଠନ କରିଥିଲେ। ସମୀକ୍ଷା କମିଟି ଏବଂ ପରାମର୍ଶଦାତା କମିଟିର ମନ୍ତବ୍ୟ ମିଳିବା ପରେ ବୋର୍ଡ ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରାମର୍ଶୀଗୁଡ଼ିକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

କୁଲଭୂଷଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପାକିସ୍ତାନର ବର୍ବରତା

ଗୁଇନ୍ଦା ଓ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଅଭିଯୋଗରେ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ କୁଲଭୂଷଣ ଯାଦବଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନର ଏକ ସେନା ଅଦାଲତ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଶୁଣାଇଛି। ଭାରତ ଏହାକୁ ନେଇ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ କୋର୍ଟ ଅଫ ଜଷ୍ଟିସ (ଆଇସିଜେ)କୁ ଯିବା ପରେ ଆଇସିଜେ ଭାରତର ଆବେଦନ ଶୁଣାଣି ନ ହେବା ଯାଏ କୁଲଭୂଷଣଙ୍କ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡ ଉପରେ ରୋକ୍‌ ଲଗାଇଛନ୍ତି। କୁଲଭୂଷଣ ପାକିସ୍ତାନ ଜେଲରେ ସଜା ଭୋଗୁଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଓ ମା’ ପାକିସ୍ତାନର ଅନୁମତିକ୍ରମେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଯାଇ ପାକ୍‌ ନିଷ୍ଠୁରତାର ଶିକାର ହେବା ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଦେଶ ଭିତରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ସାକ୍ଷାତ ପୂର୍ବରୁ କୁଲଭୂଷଣଙ୍କ ପତ୍ନୀ ହାତରୁ ଶଙ୍ଖା ଓ ବେକରୁ ମଙ୍ଗଳସୂତ୍ର ଓହ୍ଲାଇ ଦେଇଛି ପାକିସ୍ତାନ। ଜଣେ ହିନ୍ଦୁ ମହିଳାଙ୍କ ବେକରୁ ମଙ୍ଗଳସୂତ୍ର ଓ ହାତରୁ ଶଙ୍ଖା ବାହାର କରିଦେଇ ପାକ୍‌ ତାର ଆକ୍ରୋଶମୂଳକ ମନୋବୃତ୍ତିର ପରିଚୟ ଦେଇଛି ବୋଲି ଭାରତ କହିଛି।

ଦାମ ଫର୍ମୁଲା: ଗୋଇଠା ମାରି ବିଷ୍ଣୁ

ବିଜେଡିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା କୃଷି ଓ ସମବାୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡା.ଦାମୋଦର ରାଉତଙ୍କ ବୟାନକୁ ନେଇ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବିବାଦ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କ୍ଷମାଭିକ୍ଷା ପରେ ଶାନ୍ତ ପଡ଼ିଛି। କିନ୍ତୁ ସୋସାଲ ମିଡିଆରେ ଏହି ନିଆଁ ଏବେ ବି କୁହୁଳୁଛି। ନବରଙ୍ଗପୁର ଠାରୁ ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଓ ମାଲକାନଗିରି ଠାରୁ ମୟୁରଭଞ୍ଜ, ବାଲେଶ୍ବର ଯାଏ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦାମ ରାଉତଙ୍କ ବ୍ରାହ୍ମଣ ବିରୋଧୀ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ନେଇ ବୁଧବାର ତୀବ୍ର ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ପୁରୀ, ଭୁବନେଶ୍ବର, ବାଲେଶ୍ବରରେ ବ୍ରାହ୍ମଣ ସମାଜ ସଡ଼କ ଉପରକୁ ଓହ୍ଲାଇ ଦାମବାବୁଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ କଡ଼ା ବିରୋଧ କରିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ଦାମବାବୁ ତୁରନ୍ତ କ୍ଷମା ମାଗନ୍ତୁ ବୋଲି ଦାବି ଉଠିବା ପରେ ନିଜ ଜିଦ୍‌ରେ ଅଟଳ ଥିବା ଦାମବାବୁ କ୍ଷମା ମାଗିବି ନାହିଁ ବୋଲି ରୋକଠୋକ ଜଣାଇବା ସହିତ ସବୁ ଦୋଷ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଉପରେ ଠେଲିଥିଲେ। ଗଣମାଧ୍ୟମ ତାଙ୍କ କଥାକୁ ଅନର୍ଥ କରୁଥିବା ନେଇ ବର୍ଷିଥିଲେ ବିଜେଡିର ଏହି ବର୍ଷିଆନ ନେତା।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ଜନମତ

କୁଳଭୂଷଣ ଯାଦବଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା ସହ ପାକିସ୍ତାନ ଅମାନବୀୟ ଆଚରଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଘୋଡ଼ାଇବା ପାଇଁ କୁଟନୈତିକ ଚାଲ୍‌ ଖେଳି ଚାଲିଛି। ଏଥିରେ ଆପଣ ଏକ ମତ ତ!