Pratinidhi Odia

ବାଦ ବିବାଦ

ଜାଗୀ ମଙ୍ଗତ କ’ଣ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରୁ କ୍ଷମତାଶାଳୀ!

ଆସନ୍ତା ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ହେବାକୁ ଥିବା ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡ଼ିଶା କନ୍‌କ୍ଲେଭର ଦ୍ବିତୀୟ ସଂସ୍କରଣରେ ଭାରତୀୟ ଶିଳ୍ପ ମହାସଂଘ ସହଯୋଗ କରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ବିଗତ ତିନିଦିନ ଧରି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବନାମ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଘନେଇଛି। ଗତ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶିଳ୍ପ ମହାସଂଘ କନ୍‌କ୍ଲେଭ ବାବଦରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରିଆସୁଥିବା ବେଳେ ହଠାତ୍‌ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପଛରେ ଓଡ଼ିଶା ବିରୋଧୀ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ନିହିତ ଥିବା ବିଜେଡି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି। ବିଜେଡି ସାଂସଦ ପ୍ରତାପ ଦେବ ଦଳୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ଡାକି ବିଜେଡିରୁ ନିଲମ୍ବିତ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ସାଂସଦ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ସହଧର୍ମିଣୀ ଜାଗୀ ମଙ୍ଗତ ପଣ୍ଡା ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ମହାସଂଘର ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହେବା ପରେ ମହାସଂଘ ଏଭଳି ଓଡ଼ିଶା ବିରୋଧୀ ମନୋଭାବ ପୋଷଣ କରିଥିବା ନେଇ ସିଧାସଳଖ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ପୁଣି ଲେଉଟିଲା ମହାନଦୀ ଜଳ ସଂଗ୍ରାମ

ଗତକାଲି ସୋମବାର ବିଜେଡି ତା’ର ପାର୍ଟି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ଡାକିଥିଲା। ଦଳର ସାଂସଦ ପ୍ରସନ୍ନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ, ବିଧାୟକ ଅତନୁ ସବ୍ୟସାଚୀ ନାୟକ, ଦେବୀ ମିଶ୍ର ଓ ସଞ୍ଜୟ ଦାସବର୍ମା ଉପସ୍ଥିତ ରହି ମହାନଦୀର ଜଳସ୍ତର କମିଯିବା ନେଇ ଛତିଶଗଡ଼ ଉପରେ ବର୍ଷିଥିଲେ। ଦିନକୁ ଦିନ ମହାନଦୀ ଜଳସ୍ତର କମିବାରେ ଲାଗିଛି। ତଳ ମୁଣ୍ଡରେ ଜଳ ପ୍ରବାହ ସାଂଘାତିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ଜଳବିଦ୍ୟୁତ ଉତ୍ପାଦନ ମଧ୍ୟ କମି ଆସିଲାଣି। ଆସନ୍ତା ୧୫ ଏପ୍ରିଲରେ ମହାନଦୀ ପାଇଁ ମହାସଂଗ୍ରାମର ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ। ମହାନଦୀ ଦ୍ବାରା ପ୍ରଭାବିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଜିଲାର ମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଧାୟକ ଓ ସାଂସଦ, ଜିଲା ସଭାପତି, ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ବ୍ଲକ ଓ ନଗର ସଭାପତି, ଯୁବଛାତ୍ର ଓ ମହିଳା ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଏବଂ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ରାଜ୍ୟ କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ଏକାଠି ନେଇ ଲଢ଼େଇର ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ବୋଲି ସେମାନେ ସୂଚାଇଥିଲେ।

ଏସ୍‌ସି,ଏସ୍‌ଟି ଆକ୍ଟ ବିବାଦ: ନିଆଁ ଜଳିଲା, ହେଲେ ମିଳିଲାନି

ଏସ୍‌ସି,ଏସ୍‌ଟି ଆଇନରେ ଅଣାଯାଇଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା କରାଯାଇଥିବା ପୁନର୍ବିଚାର ଆବେଦନକୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଶୁଣାଣି କରି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନିଜର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ରୋକ୍‌ ଲଗାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ରୋକଠୋକ ଜଣାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅଦାଲତଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିକ୍ଷୋଭକାରୀଙ୍କୁ ଏକ ଶକ୍ତ ଝଟ୍‌କା ଦେଇଛି। ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଆମେ ଏହି ଆଇନର ବିରୋଧରେ ନାହୁଁ। କିନ୍ତୁ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷକୁ ସଜା ମିଳିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସମସ୍ତ ଦଳଙ୍କୁ ଦୁଇଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଜବାବ ଦେବା ପାଇଁ କହିଛନ୍ତି। ୧୦ ଦିନ ପରେ ଏହି ମାମଲାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି କରାଯିବ। ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଏଥିପାଇଁ ଜଷ୍ଟିସ ଆଦର୍ଶ କୁମାର ଗୋଏଲ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ୟୁ ୟୁ ଲଳିତଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଗଠନ କରିଛନ୍ତି।

ଖୋଲିଲାନି କିନ୍ତୁ ଯାଞ୍ଚ ହେଲା ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଖୋଲି ସ୍ଥିତି ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ହାଇକୋର୍ଟ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଏପରି କରିବା ପାଇଁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୬ ଓ ୨୭ ତାରିଖକୁ କଣ୍ଟ ଦେଇଥିଲେ ହାଇକୋର୍ଟ। ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ବାରା ନିଯୁକ୍ତ ଏନ.କେ.ମହାନ୍ତି କମିଶନ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ତ୍ବିକ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ସଂସ୍ଥା ଓ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନକୁ ନିର୍ଦେଶ ରହିଥିଲା। ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଖୋଲିବାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶାସନର ତରବରକୁ ସେବାୟତ ଓ ଗବେଷକମାନେ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ଜଣେ ସେବାୟତ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଦରକାର ପଡ଼ିଲେ ଆତ୍ମବଳି ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରି ବିବାଦକୁ ତେଜିଥିଲେ। ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତି ଗବେଷକ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ରଥ କହିଥିଲେ ଯେ ପ୍ରଶାସନ ତରବର ହୋଇ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଖୋଲିବା ନିଷ୍ପତ୍ତିରୁ ହଟିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଶେଷରେ ସାପ ମରିବ କିନ୍ତୁ ବାଡ଼ି ଭାଙ୍ଗିବ ନାହିଁ ଭଳି କୌଶଳ ଗ୍ରହଣ କରାଗଲା।

ମୂଲ୍ୟାୟନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ଶିକ୍ଷକ: ବଳ ପୂର୍ବକ

ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭରୁ ବିଭ୍ରାଟ୍‌ ଦେଖାଦେଇଥିବା ବେଳେ ପରୀକ୍ଷା ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ ବେଳେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିବା ଓଡ଼ିଆ ସ୍କୁଲ୍‌ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ସହ ଖେଳିବାକୁ କେହି ବି ପଛାଉନାହାନ୍ତି। ନିଜ ଚାକିରିଗତ ସମସ୍ୟା ଉଠାଇ ଦାବି ପୂରଣ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷକମାନେ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ମୂଲ୍ୟାୟନକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି। ଏପରିକି ନିଜେ ତ ମୂଲ୍ୟାୟନ ପାଇଁ ଯାଉନାହାନ୍ତି, ବରଂ ଯେଉଁମାନେ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ରୋକୁଛନ୍ତି। ସରକାର ସେମାନଙ୍କ ଦାବିକୁ ମାନିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ବିକଳ୍ପ ରହିଛି ବୋଲି କହିଚାଲିଛନ୍ତି। ଏହି କ୍ରମରେ ମଙ୍ଗଳବାର କେତେକ ଶିକ୍ଷକ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ତାଲା ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ଜନମତ

କୁଳଭୂଷଣ ଯାଦବଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା ସହ ପାକିସ୍ତାନ ଅମାନବୀୟ ଆଚରଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଘୋଡ଼ାଇବା ପାଇଁ କୁଟନୈତିକ ଚାଲ୍‌ ଖେଳି ଚାଲିଛି। ଏଥିରେ ଆପଣ ଏକ ମତ ତ!