Pratinidhi Odia

ଉତ୍ତମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ

ଦାନ୍ତ କ୍ୟାଭିଟି ସମସ୍ୟା ଦୂର ପାଇଁ ଘରୋଇ ଉପାୟ

ସୁନ୍ଦର ଓ ଧଳା ଦାନ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ବଢ଼ାଇଦିଏ। ଏହା ବିନା ଖାଇବାର କିଛି ମଜା ନ ଥାଏ। ଦାନ୍ତ ପୋକ କାଟିଥିଲେ କିମ୍ବା କଳା ପଡ଼ିଥିଲେ ହସିବାବେଳେ ନିଜକୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ସଙ୍କୋଚ ଲାଗେ। ତେଣୁ ଦାନ୍ତର ଯତ୍ନ ନେବା ନିହାତି ଦରକାର। କେତେକ ଲୋକ ଖରାପ ଖାଦ୍ୟପେୟ କିମ୍ବା ଦାନ୍ତର ଠିକ୍‌ ଭାବେ ଯତ୍ନ ନ ନେବା ଫଳରେ ଦାନ୍ତରେ କ୍ୟାଭିଟି ବା ପୋକ ଲାଗିଯାଇଥାଏ। ଯେ କୌଣସି ବୟସର ଲୋକଙ୍କ ଦାନ୍ତରେ ପୋକ ଲାଗିପାରେ। ଅନେକ ସମୟରେ ପୋକ କାଟିବା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏଭଳି ହୋଇଥାଏ ଯେ ସହିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡ଼େ। ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ଲାଗି ଲୋକେ ଚିକିତ୍ସାର ସହାୟତା ନେଇଥାନ୍ତି। ଏହା ବହୁତ ଖର୍ଚ୍ଚ ସାଧ୍ୟ ମଧ୍ୟ। ତେଣୁ ଘରୋଇ ଉପଚାର କରି ଦାନ୍ତରେ ଲାଗିଥିବା କ୍ୟାଭିଟ୍‌କୁ ସହଜରେ ହଟାଇ ପାରିବେ।

ଏମ୍‌ଆର୍‌ଆଇ ମେସିନ୍‌ ପାଖରେ ଜମାରୁ

କିଛି ଦିନ ତଳେ ମୁମ୍ବାଇର ଏକ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ନିଜ ମା’ଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଯାଇଥିବା ରାଜେଶ ମାରୁ ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକ ମ୍ୟାଗ୍ନେଟିକ ରିଜୋନାନ୍ସ ଇମେଜିଂ (ଏମ୍‌ଆଇଆର୍‌) ମେସିନ୍ ଥିବା ରୁମ୍‌କୁ ଅକ୍ସିଜେନ୍‌ ସିଲିଣ୍ଡର ନେଇ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ। ଏମ୍‌ଆଇଆର୍‌ ରୁମ୍‌କୁ ପ୍ରବେଶ ମାତ୍ରେ ମ୍ୟାଗ୍ନେଟିକ ପାୱର ସହିତ ଚାଲୁଥିବା ଏମ୍‌ଆଇଆର୍‌ ମେସିନ୍‌ ରାଜେଶଙ୍କୁ ନିଜ ଆଡ଼କୁ ଟାଣି ନେଇଥିଲା। ଏମ୍‌ଆଇଆର୍‌ ମେସିନ୍‌ର ମ୍ୟାଗ୍ନେଟିକ ଫିଲ୍ଠରେ ପଶିଯିବା ଫଳରେ ରାଜେଶଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ମାତ୍ର ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ନୁଆ କଥା ନୁହେଁ। ମୁମ୍ବାଇରେ ଏମିତି ଘଟଣା ପୂର୍ବରୁ ବି ହୋଇସାରିଛି। ଦିଲ୍ଲୀର ଡ.ରାମ ମନୋହର ଲାଲ ହସ୍ପିଟାଲ (ଆର୍‌ଏମ୍‌ଏଲ୍‌)ରେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଘଟଣା ଥରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ମାତ୍ର ସେତେବେବେଳ ଏଥିରେ କାହାରି ମୃତ୍ୟୁ ଘଟି ନ ଥିଲା।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ଜନମତ

କୁଳଭୂଷଣ ଯାଦବଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା ସହ ପାକିସ୍ତାନ ଅମାନବୀୟ ଆଚରଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଘୋଡ଼ାଇବା ପାଇଁ କୁଟନୈତିକ ଚାଲ୍‌ ଖେଳି ଚାଲିଛି। ଏଥିରେ ଆପଣ ଏକ ମତ ତ!