Pratinidhi Odia

ଯୁବ ଜଗତ

ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ଡେ’ ସେଲିବ୍ରେସନ୍‌ ହ୍ରାସ ପାଇଛି
ଯୁବାବସ୍ଥାରେ ଆସୁଥିବା ସମସ୍ୟାର ଏପରି କରନ୍ତୁ ସମାଧାନ

ଜୀବନରେ ତିନୋଟି ସ୍ତର ଦେଇ ଗତି କରିବାକୁ ପଡ଼େ। ପ୍ରଥମତଃ ପିଲା, ଦ୍ବିତୀୟତଃ ଯୁବାବସ୍ଥା ଏବଂ ତୃତୀୟରେ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟାବସ୍ଥା। ପିଲାଦିନ ଅତିକ୍ରମ କରିବା ପରେ ଯେତେବେଳେ ଯୁବାବସ୍ଥାରେ ପହଞ୍ଚନ୍ତି, ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବେ ଜୀବନ ସହିତ ଶାରୀରିକ ଭାବେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଥାଏ। ତେଣୁ କିଶୋରାବସ୍ଥା ଏବଂ ଯୁବାବସ୍ଥାରେ ପିଲାଙ୍କ ଧ୍ୟାନ ରଖିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ। କାରଣ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମ୍ପର୍କରେ ପିଲାମାନେ ହଠାତ୍‌ ଠିକ୍‌ ଭାବେ ବୁଝିପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ସେମାନଙ୍କ ମନରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠେ। ଯାହା ସମ୍ପର୍କରେ ନିଜ ମା’ ବାପାଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ସଙ୍କୋଚ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି। ତେଣୁ ମା’ ବାପା ପିଲାଙ୍କ ଏହି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସୋପାନରେ ସେମାନଙ୍କ ମନରେ ଉଠୁଥିବା ପ୍ରଶ୍ନର ସମାଧାନ କରିବା ଉଚିତ। ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଅନେକ ସହାୟତା କରିବ।

ସୋସାଲ ମିଡିଆ ଆପଣଙ୍କୁ ଖଳନାୟକ କରିପାରେ

ଆମ ଜୀବନରେ ଏକ ଗୁରତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛି ସୋସାଲ ମିଡିଆ। ଦେଶ ଦୁନିଆର ଖବର ଜାଣିବା ହେଉ ଅବା ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ଯୋଡ଼ିବା ପାଇଁ ଏବେ ସୋସାଲ ମିଡିଆ ଉପରେ ଲୋକେ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ନିର୍ଭର କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରୁ ପାଖାପାଖି ୪ରୁ ୫ ଘଣ୍ଟା ଲୋକେ ସୋସାଲ ମିଡିଆରେ ହିଁ ବିତାଉଛନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ସୋସାଲ ମିଡିଆ ପ୍ରେମରେ ପଡ଼ିଯାଉଛନ୍ତି ସେମାନେ ୮ରୁ ୧୦ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ବିତାଉଛନ୍ତି। ତେବେ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଏହି ସୋସାଲ ମିଡିଆ ଆପଣଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇବା ସହ ଖଳନାୟକ ମଧ୍ୟ କରିପାରେ? ଯଦି ଆପଣ ସୋସାଲ ମିଡିଆ ଉପରେ ଅଧିକ ଭରସା କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଉପରେ ଟିପ୍ପଣୀ ଦେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ନିଜକୁ ଏହାଠାରୁ ଦୂରେଇ ରଖନ୍ତୁ।

ଚାକିରି ଚାଲିଗଲେ କେମିତି କରିବେ ଏହାର ମୁକାବିଲା

ଚାକିରି ଚାଲିଗଲେ ବ୍ୟସ୍ତ ବିବ୍ରତ ହୋଇ ଯାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହାର କଡ଼ା ମୁକାବିଲା କରନ୍ତୁ। ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ଦୃଢ଼ ରହିଲେ, ଆପଣଙ୍କ ଆତ୍ମବିଶ୍ବାସ ଆହୁରି ବଢ଼ିଯିବ। ଯଦି ଆପଣ ବେସରକାରୀ କମ୍ପାନୀରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଚାକିରିର ସ୍ଥାୟିତ୍ବକୁ ନେଇ କେବେ ବି ନିଶ୍ଚିନ୍ତ ରହିପାରିବେ ନାହିଁ। କମ୍ପାନୀ ମାଲିକ ବିଭିନ୍ନ କାରଣ ଦର୍ଶାଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଚାକିରିରୁ ବାହାର କରିବା କିଛି ନୂଆ କଥା ନୁହେଁ। କେହି ବି ଏହାର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି। ତେଣୁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନିଜ ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରଖିବା ସହ ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରନ୍ତୁ। ସବୁବେଳେ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ ଚାକିରି ଚାଲିଯାଇଥାଏ, ସେହିଭଳି ଭାବେ ଚାକିରି ମିଳି ମଧ୍ୟ ଥାଏ। ତେଣୁ ସବୁବେଳେ ସକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରା ରଖନ୍ତୁ।

‘କୁଲ୍‌’ ଇମେଜ୍‌ ପାଇଁ ଅଧିକାଂଶ ଯୁବପିଢ଼ି ସିଗାରେଟ୍‌ ଟାଣନ୍ତି

ଦେଶର ୫୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଯୁବପିଢ଼ି ସିଗାରେଟ୍‌ ସେବନ କରନ୍ତି। ଏହାର କାରଣ ଧୂମପାନ କରିବା ଦ୍ବାରା ଚାପ ଦୂର ହୁଏ ବୋଲି ସେମାନେ ଭାବନ୍ତି। ଏଥିସହିତ ଅଧିକାଂଶ ଯୁବପିଢ଼ି ଭାବନ୍ତି ସିଗାରେଟ୍‌ ଟାଣିଲେ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ‘କୁଲ୍‌’ ଇମେଜ୍‌ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ। ଏକ ଗବେଷଣା ଫଳାଫଳରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ୫୨ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକାଂଶ କିଶୋର କିଶୋରୀ ଭାବନ୍ତି ଯେ ଧୂମପାନ କରିବା ଦ୍ବାରା ଏକାଗ୍ରତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ସହାୟତା ମିଳିଥାଏ। ସେହିପରି ଗବେଷଣାରେ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଯୁବପିଢ଼ି କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ତାଙ୍କ ମା’ ବାପା ନ ଆପତ୍ତି ନ କରନ୍ତେ ତେବେ ସେମାନେ ଧୂମପାନ ଜାରି ରଖନ୍ତେ। ସେହିପରି ୮୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଯୁବପିଢ଼ି କହିଥିଲେ ଯେ ଥରେ ଦୁଇଥର ଧୂମପାନ କରିବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ଜନମତ

କୁଳଭୂଷଣ ଯାଦବଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା ସହ ପାକିସ୍ତାନ ଅମାନବୀୟ ଆଚରଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଘୋଡ଼ାଇବା ପାଇଁ କୁଟନୈତିକ ଚାଲ୍‌ ଖେଳି ଚାଲିଛି। ଏଥିରେ ଆପଣ ଏକ ମତ ତ!