Pratinidhi Odia

ଫ୍ୟାଶନ

ଅର୍ଗାନିକ ପୋଷାକ ଆଣିଛି ଫ୍ୟାଶନ୍‌ରେ ନୂଆ ଟ୍ରେଣ୍ଡ

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚେତନତା ବ୍ୟକ୍ତି ଏବେ ଖାଇବା ସହ ପିନ୍ଧିବାରେ ମଧ୍ୟ ରୁଚି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ଆଉ ଆଗଭଳି ଗାଢ଼ ରଙ୍ଗର କେମିକାଲଯୁକ୍ତ କପଡ଼ାରେ ତିଆରି ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବାକୁ ଲୋକେ ପସନ୍ଦ କରୁ ନାହାନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଜୈବିକ(ଅର୍ଗାନିକ୍‌) କପଡ଼ାର ପୋଷାକ ଫ୍ୟାଶନେବଲ ସହିତ ଟ୍ରେଣ୍ଡି ମଧ୍ୟ ଲାଗୁଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଯୁବପିଢ଼ି ହାତ ତିଆରି କଟନ ପୋଷାକ, ବାଉଁଶ ଛାଲରେ ତିଆରି ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ(ଇକୋ-ଫ୍ରେଣ୍ଡଲି)କପଡ଼ା ପିନ୍ଧିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି। କେହି କେହି ଚର୍ମ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏହାକୁ ପିନ୍ଧୁଥିଲାବେଳେ, ଆଉ କେହି ଏହାକୁ ଫ୍ୟାଶନ୍‌ରେ ନୂଆ ଟ୍ରେଣ୍ଡ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି। ପୁଅ ହୁଅନ୍ତୁ ବା ଝିଅ, ଧିରେ ଧିରେ ସମସ୍ତେ ଏହି ଅର୍ଗାନିକ୍‌ ପୋଷାକ ପ୍ରେମରେ ପଡ଼ିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି।

ଫେରୁଛି ନୋଜ୍ ରିଙ୍ଗର ଟ୍ରେଣ୍ଡ

ନୋଜ୍ ରିଙ୍ଗ ବା ନାକଫୁଲ ପିନ୍ଧିବାର ପ୍ରଥା ବହୁତ ପୁରୁଣା । ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ନାରୀମାନେ ନାକରେ ଏକାଧିକ ଛିଦ୍ର କରି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ନାକଫୁଲ ପିନ୍ଧୁଥିଲେ। ବିବାହ, ବ୍ରତରେ ନାକଫୁଲ ପିନ୍ଧିବା ଯେମିତି ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଥିଲା । କାରଣ ଏହାକୁ ମହିଳାମାନଙ୍କ ସୌଭାଗ୍ୟର ପ୍ରତୀକ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଥିଲା । କାଳକ୍ରମେ ଏହାକୁ ଯୁବପିଢ଼ି ଆଉଟ୍‌ଡେଟେଡ୍ ମନେକରି ଫ୍ୟାଶନ୍ ଟ୍ରେଣ୍ଡରୁ ବାଦ୍ ଦେଇଥିଲେ । ମାତ୍ର ଏବେ ଏହି ନାକଫୁଲ ବା ନୋଜ୍ ରିଙ୍ଗ କେବଳ ବିବାହ, ବ୍ରତରେ ନୁହେଁ, ଫ୍ୟାଶନ୍ ଟ୍ରେଣ୍ଡରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । ଆଗଧାଡ଼ିର ବଲିଉଡ୍ ଫିଲ୍ମ ‘ଯୋଧା ଆକବର’ରେ ଐଶର୍ଯ୍ୟା ରାୟ ବଚ୍ଚନ ଏବଂ ‘ବାଜିରାଓ ମସ୍ତାନି’ ରେ ଦୀପିକା ପାଦୁକୋନ ଏବଂ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଚୋପ୍ରାଙ୍କ ଆକର୍ଷକ ନୋଜ୍ ରିଙ୍ଗ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଛି ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର


ଜନମତ

ଚଳିତ ପଞ୍ଚାୟତ ନିବର୍ବାଚନରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକର ବେଲଗାମ ଖର୍ଚ୍ଚ ଉପରେ ବିମୁଦ୍ରାୟନ ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଇ ପାରିଛି କି?