Pratinidhi Odia

ଛୋଟ ଛୋଟ କଥା

ଶାହଙ୍କ ସାଂଘାତିକ ହୋମୱାର୍କ

ଗଲା ପଞ୍ଚାୟତ ଭୋଅଟ ଠାରୁ ବାରମ୍ବାର ପାଣିପାଗଟା କେମିତି ବଦଳିଲା ବଦଳିଲା ନାଗୁଛି। ପଦ୍ମ ଫୁଲରେ ଗନ୍ଧ ଥାଉ ବା ନ ଥାଉ ବିଜେପିଆଙ୍କ ଶିବିରରେ ପଦ୍ମର ମହକ ଖେଳିଯାଇଛି। ଶଙ୍ଖୁଆ ଯେତେ ମୁହଁ ମୋଡ଼ିଲେ ବି ପଦ୍ମଦଳିଆ କିନ୍ତୁ ଫୁଉଲୁ ଦମ୍‌ରେ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମୁଣ୍ଡିଆଳଙ୍କ ଘନ ଘନ ଗସ୍ତ ଉତ୍ସାହକୁ ଆଉ ଦ୍ବିଗୁଣିତ କରିଦେଇଛି। ମୁକୁବାବୁ ଯେତେ ମୁଚୁକୁନ୍ଦି ମାରି ମନାକଲେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ମଙ୍ଗ ତାଙ୍କ ହାତରେ ବୋଲି ପ୍ରାୟ ଜଣାପଡ଼ିଲାଣି। ସେ ନେଇ ଆଜିଠୁ ସଜବାଜ। ତା’ଛଡ଼ା କେନ୍ଦ୍ର ମୁଣ୍ଡିଙ୍କର ୧୨୦ ସଂଖ୍ୟାଟି କିଛି ବୃହତ୍‌ ବୋଝ ନୁହେଁ। ସାଂଘାତିକ ହୋମୱାର୍କକୁ କରି ଦେଖାଇବା କାଠିକର ପାଠ। ନିକଟରେ ଜନତା ମଇଦାନରୁ ନିର୍ବାଚନ ମଇଦାନକୁ ସଜାଡ଼ିବାକୁ ଶାହ ଯେଉଁ ଗଣିତ କରିଦେଇ ଗଲେ, ଏବେ ତଳୁ ଉପର ଯାଏଁ ସମସ୍ତେ ପୂରା ଟାଇଟି। ଦେଖାଯାଉ ଆଗକୁ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ଧର୍ମ କି ରାୟ ଦେଉଛି।

ପିଚୁ ଉପରେ ପେଣ୍ଡେ ପାଣି

ଦୟା ନଈବନ୍ଧ ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଭାବୁଛନ୍ତି କି? ନାଇଁମ, ଏଇ ଗୋଟେ ଅସରା ବର୍ଷ ହେଇ ଛାଡ଼ିଯାଇଛି। ସେଇଥିରେ ଅବସ୍ଥା ଘାଇଲା। ପିଚୁ ଉପରେ ପେଣ୍ଡେ ପାଣି। ଆମ ରାଜଧାନୀର ସ୍ମାର୍ଟ ମେୟର ଓ କାଢ଼ୁଆ କର୍ପେରେଟରଙ୍କ ଦିନରାତି ଉଦ୍ୟମରେ ଏହିପରି ଜଳାର୍ଣ୍ଣବ ଦୃଶ୍ୟ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୋଇପାରିଛି। ଏକାମ୍ର କ୍ଷେତ୍ରର ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ଓ ସାମନ୍ତରାପୁର ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା, ଯାହାକି ପୁରୀ ରୋଡକୁ ଛୁଇଁଛି। କୁହାଯାଏ ଏ ବାଟେ ଦୈନିକ ଶହ ଶହ ଯାତ୍ରୀ ବାହାରୁ ଆସିଥାନ୍ତି ଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ। ଆଉ ଜାଣିଛ, ଆମ ସଂସ୍କୃତି ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ବି ଏଇ ଏକାମ୍ର ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର। ସେଥିଲାଗି ତ ଏଇ ଅବସ୍ଥା। ଅବଶ୍ୟ ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ଯିବାକୁ ଆଉ ଗୋଡ଼ ଧୋଇବାକୁ ପାଣି ଖୋଜିବା ଦରକାର ନାହିଁ। ଏଇ ରାସ୍ତାରୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ପରିଷ୍କାର ହେଇ ଦର୍ଶନ କରିବେ। ଧନ୍ୟ ଆମ ବ୍ୟବସ୍ଥା!



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର


ଜନମତ

ଚଳିତ ପଞ୍ଚାୟତ ନିବର୍ବାଚନରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକର ବେଲଗାମ ଖର୍ଚ୍ଚ ଉପରେ ବିମୁଦ୍ରାୟନ ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଇ ପାରିଛି କି?