Pratinidhi Odia

ଛୋଟ ଛୋଟ କଥା

ଛାଇ ପଡ଼ିଲେ ଛନକା ପଶୁଛି

ହଁ, ଭାଇ ବେଳାଟା ଠିକ୍‌ ସେଇଭଳିଆ ଚାଲିଛି। କେନ୍ଦ୍ର ତେଲ ମନ୍ତ୍ରୀ ମୁକୁବାବୁଙ୍କ ଓଡ଼ିଶାକୁ ତୋଫାନୀ ଗସ୍ତ ଆଉ ସଭାସମିତିକୁ ଦେଖି ଶଙ୍ଖ ଦଳିଆ ଛାନିଆ। ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ, ଓଡ଼ିଶାରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରକାର ନୂଆ ସମ୍ଭାବନାର ହାୱା ବହିଲାଣି ବୋଲି ଲୋକେ ଟୁପୁଟାପ ହେଲେଣି। ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛେ ଏ ରାଜନୀତିରେ ହାୱାଟା ଭାରି କାମଦିଏ। ଯଦି ହାୱାଟା ହଉ ହଉ ବାତ୍ୟା ରୂପ ନେଇଗଲା ତେବେ ୨୦୧୯ଟା ଯେ କ’ଣ ହେଇଯିବ ତାହା କହିହେବନି। ଏବେକା ରାଜନୀତିରେ ଆଉ ନୀତି ନାହିଁ। ଗାଦି ପାଇଁ କିଛି ବି କେତେବେଳେ ବି ସମ୍ଭବ। କେତେବେଳେ କିଏ କୁଆଡ଼କୁ ଡେଇଁପଡ଼ିବ କିଛି କହିହେବନି। ନିକଟରେ ରାଜଧାନୀରେ ଗୋଟିଏ ସଭାମଞ୍ଚରେ ଆମ ଆନା ଯେମିତି ମୁକୁନାଙ୍କ ସାଙ୍ଗେ ଟୁପୁଟାପ ହଉଥିଲେ। ସେମିତିଆ ଗୋଟେ ଅଲଗା ଗନ୍ଧ ବାରିହେଇ ପଡ଼ୁଥିଲା।

ଶାହଙ୍କ ସାଂଘାତିକ ହୋମୱାର୍କ

ଗଲା ପଞ୍ଚାୟତ ଭୋଅଟ ଠାରୁ ବାରମ୍ବାର ପାଣିପାଗଟା କେମିତି ବଦଳିଲା ବଦଳିଲା ନାଗୁଛି। ପଦ୍ମ ଫୁଲରେ ଗନ୍ଧ ଥାଉ ବା ନ ଥାଉ ବିଜେପିଆଙ୍କ ଶିବିରରେ ପଦ୍ମର ମହକ ଖେଳିଯାଇଛି। ଶଙ୍ଖୁଆ ଯେତେ ମୁହଁ ମୋଡ଼ିଲେ ବି ପଦ୍ମଦଳିଆ କିନ୍ତୁ ଫୁଉଲୁ ଦମ୍‌ରେ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମୁଣ୍ଡିଆଳଙ୍କ ଘନ ଘନ ଗସ୍ତ ଉତ୍ସାହକୁ ଆଉ ଦ୍ବିଗୁଣିତ କରିଦେଇଛି। ମୁକୁବାବୁ ଯେତେ ମୁଚୁକୁନ୍ଦି ମାରି ମନାକଲେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ମଙ୍ଗ ତାଙ୍କ ହାତରେ ବୋଲି ପ୍ରାୟ ଜଣାପଡ଼ିଲାଣି। ସେ ନେଇ ଆଜିଠୁ ସଜବାଜ। ତା’ଛଡ଼ା କେନ୍ଦ୍ର ମୁଣ୍ଡିଙ୍କର ୧୨୦ ସଂଖ୍ୟାଟି କିଛି ବୃହତ୍‌ ବୋଝ ନୁହେଁ। ସାଂଘାତିକ ହୋମୱାର୍କକୁ କରି ଦେଖାଇବା କାଠିକର ପାଠ। ନିକଟରେ ଜନତା ମଇଦାନରୁ ନିର୍ବାଚନ ମଇଦାନକୁ ସଜାଡ଼ିବାକୁ ଶାହ ଯେଉଁ ଗଣିତ କରିଦେଇ ଗଲେ, ଏବେ ତଳୁ ଉପର ଯାଏଁ ସମସ୍ତେ ପୂରା ଟାଇଟି। ଦେଖାଯାଉ ଆଗକୁ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ଧର୍ମ କି ରାୟ ଦେଉଛି।

ପିଚୁ ଉପରେ ପେଣ୍ଡେ ପାଣି

ଦୟା ନଈବନ୍ଧ ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଭାବୁଛନ୍ତି କି? ନାଇଁମ, ଏଇ ଗୋଟେ ଅସରା ବର୍ଷ ହେଇ ଛାଡ଼ିଯାଇଛି। ସେଇଥିରେ ଅବସ୍ଥା ଘାଇଲା। ପିଚୁ ଉପରେ ପେଣ୍ଡେ ପାଣି। ଆମ ରାଜଧାନୀର ସ୍ମାର୍ଟ ମେୟର ଓ କାଢ଼ୁଆ କର୍ପେରେଟରଙ୍କ ଦିନରାତି ଉଦ୍ୟମରେ ଏହିପରି ଜଳାର୍ଣ୍ଣବ ଦୃଶ୍ୟ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୋଇପାରିଛି। ଏକାମ୍ର କ୍ଷେତ୍ରର ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ଓ ସାମନ୍ତରାପୁର ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା, ଯାହାକି ପୁରୀ ରୋଡକୁ ଛୁଇଁଛି। କୁହାଯାଏ ଏ ବାଟେ ଦୈନିକ ଶହ ଶହ ଯାତ୍ରୀ ବାହାରୁ ଆସିଥାନ୍ତି ଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ। ଆଉ ଜାଣିଛ, ଆମ ସଂସ୍କୃତି ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ବି ଏଇ ଏକାମ୍ର ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର। ସେଥିଲାଗି ତ ଏଇ ଅବସ୍ଥା। ଅବଶ୍ୟ ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ଯିବାକୁ ଆଉ ଗୋଡ଼ ଧୋଇବାକୁ ପାଣି ଖୋଜିବା ଦରକାର ନାହିଁ। ଏଇ ରାସ୍ତାରୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ପରିଷ୍କାର ହେଇ ଦର୍ଶନ କରିବେ। ଧନ୍ୟ ଆମ ବ୍ୟବସ୍ଥା!



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର


ଜନମତ

ଚଳିତ ପଞ୍ଚାୟତ ନିବର୍ବାଚନରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକର ବେଲଗାମ ଖର୍ଚ୍ଚ ଉପରେ ବିମୁଦ୍ରାୟନ ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଇ ପାରିଛି କି?