Pratinidhi Odia

ଶିକ୍ଷା ଓ କ୍ୟାରିଅର

ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶ୍ବସ୍ତରୀୟ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ

ରାଜସ୍ଥାନର ଅଲୱରରେ ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବାକୁ ଯାଉଛି ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ। ଏଥିପାଇଁ ୧୦୦ ଏକର ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ହୋଇସାରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ସରକାର ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ୧୦୦ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନେଇ ସାରା ଦେଶରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ମୁକ୍ତାର ଅବାସ ନକ୍‌ଭୀ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ଖୋଲିବା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଆଉ ଏକ ମହତ୍ତ୍ବାକାଙ୍‌କ୍ଷା ଯୋଜନା। ଅଲୱାରର ୧୦୦ ଏକର ପରିମିତ ଜମି ଉପରେ ବିଶ୍ବସ୍ତରୀୟ ଏଭଳି ଏକ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଖୋଲାଗଲେ ଦେଶ ବିଦେଶରୁ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀମାନେ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ଆସିବେ। ଦେଶର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏଭଳି ୫ଟି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ। ଏପରି ଅନୁଷ୍ଠାନ ସ୍ଥାପନା କରାଯିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ୨୦୧୬ରୁ ରହିଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ଏକ ୧୧ ଜଣିଆ କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ଏହି କମିଟି ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ମନ୍ତ୍ରାଳୟକୁ ନିଜର ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିଛି।

ଆଇଆଇଏମ୍‌ କୋଲକାତାରେ ଶତ ପ୍ରତିଶତ ନିଯୁକ୍ତି
ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ପିଏମ୍‌ଆର୍‌ଏଫକୁ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ର ମଞ୍ଜୁରୀ

ଦେଶର ମେଧାବୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଏଠାରେ ଭଲ ସୁଯୋଗ ନ ଥିବାରୁ ବିଦେଶ ଚାଲିଯାଉଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ରୋକିବା ସକାଶେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ସଂସ୍ଥାନ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫେଲୋଶିପ୍‌ (ପିଏମ୍‌ ଆରଏଫ୍‌)କୁ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଛି। ଆଇଆଇଟି, ଆଇଆଇଏସ୍‌ଇଆର ଓ ଏନ୍‌ଆଇଟି ଭଳି ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ସଂସ୍ଥାର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଲାଗି ଏହା ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ସ୍କଲାରଶିପ୍‌ ହେବ। ପିଏମ୍‌ଆରଏଫ୍‌ ଅନୁସାରେ ମନୋନୀତ ମେଧାବୀଙ୍କୁ ମାସିକ ୭୦ରୁ ୮୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ମେଧାବୃତ୍ତି ଓ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବାର୍ଷିକ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଗ୍ରାଣ୍ଟ୍‌ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଏହି ଯୋଜନାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆସନ୍ତା ୩ ବର୍ଷର ଅବଧି ପାଇଁ ସାଢ଼େ ୧୬ ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟ ଅଟକଳକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ସ୍କିମ୍‌ ଜରିଆରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଏକ ହଜାର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏହି ମେଧାବୃତ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ।

ଗାଇଡ୍‌ ପେସାକୁ କ୍ୟାରିଅର କରି କରନ୍ତୁ

କ୍ୟାରିଅର ପାଇଁ ବଡ଼ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ କିମ୍ବା ଡିଗ୍ରୀର ଆବଶ୍ୟକତା ଦରକାର ପଡ଼ିବନି, ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଦକ୍ଷତା ବା ସାମର୍ଥ୍ୟ ରହିଛି। ଆପଣ ଯେ କୌଣସି କ୍ଷେତ୍ରରେ ବି କରିପାରିବେ କ୍ୟାରିଅର। ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ରୂପେ କୌଣସି ଟ୍ୟୁରିଷ୍ଟ ଗାଇଡକୁ ଦେଖିଥିବେ, ଯିଏ ଛୋଟ, ମଧ୍ୟମ ଓ ବଡ଼ ଗ୍ରୁପ୍‌ରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଜାଗା ବୁଲାଇ ଅର୍ଥ ରୋଜଗାର କରିଥାଏ। ସାଧାରଣ ଞାନ, ଇତିହାସ, ଭୂଗୋଳ ଓ ଥଟ୍ଟା ମଜା ଜରିଆରେ ତଥ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରିବାର ସାମର୍ଥ୍ୟ ସହିତ କିଛି ବିଦେଶୀ ଭାଷା ଶିଖାଗଲେ ଏ ବୃତ୍ତିରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା, ସମ୍ମାନ ସହ ରୋଜଗାରର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ଇତିହାସ ସମ୍ପର୍କିତ ଞାନ ଥିଲେ ଜଣେ ଗାଇଡ ଅଧିକ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇପାରିବ। ନିଜ ସହର ସମ୍ପର୍କିତ ତଥ୍ୟ ସହ ସଂସ୍କୃତି ଓ ଇତିହାସ ପ୍ରସଙ୍ଗ ବାବଦରେ ଯଦି ଆପଣ ଉତ୍ତମ ରୂପେ ବୁଝାଇପାରିବେ ତେବେ ଜଣେ ଭଲ ଗାଇଡ ହିସାବରେ ଆପଣଙ୍କ ସୁନାମ ଓ ରୋଜଗାର ବଢ଼ିବ।

ଦରମା ତୁଟାଉଥିବା ବେଳେ କୁହନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏ ଚାରୋଟି କଥା
ମାର୍କେଟ ରିସର୍ଚ୍ଚରେ ରହିଛି ବ୍ୟାପକ ନିଯୁକ୍ତି ସମ୍ଭାବନା

ଦୈନନ୍ଦିନ ବଦଳୁଛି ବଜାରର ଚେହେରା। ବଜାରର ଧାରା ଜାଣିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟବସାୟର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ। ବଜାରର ଧାରାକୁ କେହି ନିଜ ଇସାରାରେ ଗତିଶୀଳ କରିପାରିବ ନାହିଁ। ଏହି କାରଣରୁ ଖାଦ୍ୟ, ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ଏବଂ ଚମଡ଼ା ଶିଳ୍ପଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସରକାରୀ ଯୋଜନା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମାର୍କେଟ ରିସର୍ଚ୍ଚର ଚାହିଦା ରହିଛି। ବିଶେଷଞମାନଙ୍କ କହିବା କଥା ହେଉଛି ମାର୍କେଟ ରିସର୍ଚ୍ଚ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ଆଗକୁ ଆସୁଥିବା ସମୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ମୂଲ୍ୟବାନ। ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆଗକୁ ଆସୁଥିବା ସମୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ମୂଲ୍ୟବାନ। ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ପସନ୍ଦ, ନୂଆ ଯୋଜନା, ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଆଦିର ଅଧ୍ୟୟନ ବଜାର ଗବେଷକମାନଙ୍କ କାମ ହୋଇଥାଏ। ଜଣେ ମାର୍କେଟ ରିସର୍ଚ୍ଚ ପେସାଦାର ଯୋଗାଣକାରୀ ଏବଂ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କାମ କରିପାରିଥାଏ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ଜନମତ

କୁଳଭୂଷଣ ଯାଦବଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା ସହ ପାକିସ୍ତାନ ଅମାନବୀୟ ଆଚରଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଘୋଡ଼ାଇବା ପାଇଁ କୁଟନୈତିକ ଚାଲ୍‌ ଖେଳି ଚାଲିଛି। ଏଥିରେ ଆପଣ ଏକ ମତ ତ!