ଶିକ୍ଷା ଓ କ୍ୟାରିଅର

ଚୀନରେ ହୋଇ ନ ଥାଏ ପେପର ଲିକ୍‌, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି?

ଆମ ଦେଶରେ କେଉଁଠି ନା କେଉଁଠି ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନାକୁ ନେଇ ଅସଜଡ଼ା ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥାଏ। ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଲିକ୍‌, ପରୀକ୍ଷାରେ କପି, ନକଲି ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ଓ ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ମୂଲ୍ୟାୟନକୁ ନେଇ ଆମ ଦେଶର ଶହ ଶହ ମେଧାବୀ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାନ୍ତି। ସାଧାରଣ ପରୀକ୍ଷା କଥା ଛାଡ଼ନ୍ତୁ, ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ, ମେଡିକାଲ, ଏମ୍‌ବିଏ ଆଦି ପେସାଦାର ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ମଧ୍ୟ ବିଭ୍ରାଟ ଆମର ଏଠି ମାମୁଲି ପ୍ରସଙ୍ଗ ହୋଇ ରହିଛି। ପେପର ଲିକ୍‌ ପରି ବିଭ୍ରାଟ କାରଣରୁ ପୁଣିଥରେ ପରୀକ୍ଷା ଆୟୋଜନ କରିବା ଜନିତ ଚାପ, ଚିନ୍ତା, ଅର୍ଥ ତଥା ସମୟ ବ୍ୟୟ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଆମର ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶ ଚୀନ ତା’ର ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନାରେ କଠୋର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଲିକ୍‌ ନ ହେବା ପାଇଁ ଚୀନ ବ୍ୟାପକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛି।

ୟୁଜିସି ନେଟ୍‌ ୨୦୧୮: ଏପରି କରନ୍ତୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି

ଆସନ୍ତା ଜୁଲାଇ ୮ ତାରିଖରେ ୟୁଜିସି ନେଟ୍‌ ୨୦୧୮ ପରୀକ୍ଷା ଆୟୋଜିତ ହେବ। ଚଳିତ ଥର ନେଟ୍‌ର ପରୀକ୍ଷା ଧାରାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଥମ ପେପରକୁ ସାଧାରଣ ମନେକରନ୍ତୁନି। ଏହି ପେପର ଜରିଆରେ ଆପଣଙ୍କର ସାଧାରଣ ସଚେତନତା ସ୍ତର ମପାଯାଇଥାଏ। ଏ ପେପର ୧୦୦ ମାର୍କ ବିଶିଷ୍ଟ। ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ରିଜନିଙ୍ଗ, କମ୍ପ୍ରିହେନ୍‌ସନ ଏବଂ ଜେନେରାଲ ଆୱାରନେସକୁ ଅଧିକ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଅନ୍ତୁ। ନିଜ ନୋଟ୍‌ସକୁ ପରୀକ୍ଷାର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପୁଣିଥରେ ଓଲଟାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଆପଣ ନିଜେ ଗୁଣୁଗୁଣୁ ହୋଇ ମୁଖ୍ୟ ପଏଣ୍ଟ ଗୁଡ଼ିକ ପଢ଼ି ମନେପକାଇ ପାରିବେ। ମନେରଖନ୍ତୁ ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଆଦୌ ପଢ଼ି ନ ଥିବା ନୂଆ ପ୍ରସଙ୍ଗ ପଢ଼ିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଆପଣ ବର୍ଷସାରା ଯାହାକୁ ପଢ଼ିଛନ୍ତି, ତାକୁ ହିଁ ପଢ଼ନ୍ତୁ। ନୂଆ ବିଷୟ ପଢ଼ିବା ଚକ୍କରରେ ଆପଣ ପୁରୁଣା ବିଷୟ ଭୁଲିଯିବା ସହିତ ଦ୍ବନ୍ଦ୍ବରେ ପଡ଼ିବେ। ମଝିରେ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ମାତ୍ର ଆଉ ଗୋଟିଏ ଦିନ ଥିବାବେଳେ ଆପଣ ପଢ଼ିଥିବା ପାଠଗୁଡ଼ିକୁ ହିଁ ମନେପକାଇ ଚାଲନ୍ତୁ। ଖାତା ଉପରେ ମୁଖ୍ୟ ବିନ୍ଦୁଗୁଡ଼ିକ ଲେଖିପାରନ୍ତି ବା ଭିନ୍ନ କାଳିରେ ଅଣ୍ଡରଲାଇନ କରି ସୂଚୀବଦ୍ଧ କରି ରଖି ମଝିରେ ମଝିରେ ପଢ଼ିପାରନ୍ତି। ମୋବାଇଲ ଓ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌କୁ ଭୁଲିଯାଆନ୍ତୁ। ଯଦି ପଢ଼ିବାରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥାଏ ବୋଲି ମନେକରୁଥାନ୍ତି, ତେବେ ବି ସୀମିତ ସମୟର ବ୍ୟବହାର ପରେ ବହି ଏବଂ ନୋଟ୍‌ସକୁ ଫେରନ୍ତୁ। ପରୀକ୍ଷା ସମୟ ପାଖେଇ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଅଧିକାଂଶ ଛାତ୍ର ଚାପରେ ରହନ୍ତି। ମାତ୍ର ଏହାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ଚାପମୁକ୍ତ ହୋଇ ମନକୁ ହାଲକା ରଖନ୍ତୁ।

ସୁପର ୩୦ର କାୟା ବଦଳିବ
ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମାଟ୍ରିକ ଫଳ: ଦୁଗ୍ଧ ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ପୁଅ ହେଲେ ରାଜ୍ୟ

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ସୋମବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏଥିରେ ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ ପରମାର ନାମକ ଜଣେ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ରାଜ୍ୟ ଟପ୍ପର ହୋଇଛନ୍ତି। ସାଜାପୁର ବାସିନ୍ଦା ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ ଭଲ ଫଳ ପାଇବା ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରୁଥିଲେ। ଦିନରାତି ଏକ କରି ସେ ପଢ଼ୁଥିବା ତାଙ୍କ ମା’ କହନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପିତା ଜଣେ ଦୁଗ୍ଧ ବିକ୍ରେତା। ଘର ଘର ବୁଲି ଦୁଗ୍ଧ ବିକ୍ରି କରିବା ତାଙ୍କର ପେସା। ହର୍ଷ ଭଲ ପାଠ ପଢ଼ି ବଡ଼ ଅଫିସର ହେଉ ଏହା ଚାହିଁଥିଲେ ହର୍ଷଙ୍କ ବାପା। ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ ଆର୍ମିରେ ଯିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି। ଏନ୍‌ଡିଏର ପ୍ରବେଶିକା ପାଇ ସେନାରେ କାମ କରିବା ପାଇଁ ଯେତେ ଯାହା କଷ୍ଟ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଲେ ସେ କରିବେ ବୋଲି କହନ୍ତି। ନିଜ ମା’ ବାପାଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ ପୂରା କରିବାକୁ ସେ ନିଶ୍ଚିତ ଉଦ୍ୟମ କରିବେ ବୋଲି ହର୍ଷ କହିଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ସେବାୟତଙ୍କ ମନମୁଖୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଓ ପ୍ରଶାସନର ପରିଚାଳନାଗତ ତ୍ରୁଟିକୁ ରୋକିବା ଲାଗି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଯେଉଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି, ସେଥିରେ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?