Pratinidhi Odia

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

ମୋଦିଙ୍କ ଜେମ୍ସ ବଣ୍ଡ ଅଜିତ ଡୋଭାଲଙ୍କୁ ଚୀନ ବି ଡରୁଛି

ବେଜିଂ: ଭାରତ ଓ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ବିବାଦ ଧିରେ ଧିରେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ସିକ୍କିମ୍‌-ଭୁଟାନ ସୀମାରୁ ସେନା ହଟାଇବା ଲାଗି ଚୀନ ବାରମ୍ବାର ଭାରତକୁ କହିଆସୁଛି। ମାତ୍ର ସେଠାରୁ ସେନା ନ ହଟାଇବା ଲାଗି ଭାରତ ଦୃଢ଼ ସଂକଳ୍ପବଦ୍ଧ। ଏହିଭଳି ଏକ ଉତ୍ତେଜନାମୂଳକ ପରିସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟରେ ବେଜିଂରେ ବ୍ରିକ୍‌ସ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା (ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଏ) ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ତେଣୁ ଏବେ ଚୀନ ଭାରତର ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଏ ଅଜିତ ଡୋଭାଲଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି। ଡୋକଲାମରେ ସୀମା ବିବାଦ ପଛରେ ଡୋଭାଲଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ କାମ କରୁଛି ବୋଲି ଚୀନ ଏବେ ନୂଆ ଅଭିଯୋଗ ଲଗାଇଛି। ମୋଦିଙ୍କ ସବୁଠାରୁ ବିଶ୍ବସ୍ତ ସିପାହୀ କୁହାଯାଉଥିବା ତଥା ଭାରତୀୟ ଜେମ୍ସ ବଣ୍ଡ ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା ଅଜିତ ଡୋଭାଲଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନ ସବୁବେଳେ ଡରୁଛି। ଏବେ ଏହି ତାଲିକାରେ ଚୀନର ନାଁ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହୋଇଯାଇଛି।

ଦେଶର ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ରାମନାଥ
ଆଜି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେବେ ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଜି ଦେଶର ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ। ମଙ୍ଗଳବାର ସଂସଦ ଭବନ ପରିସରରେ ଥିବା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ହଲ୍‌ରେ ତାଙ୍କୁ ପଦ ଓ ଗୋପନୀୟତାର ଶପଥ ପାଠ କରାଇବେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜେଏସ୍‌ ଖେହର। ବିହାରର ପୂର୍ବତନ ରାଜ୍ୟପାଳ ୭୧ ବର୍ଷୀୟ କୋବିନ୍ଦ କେ. ଆର. ନାରାୟଣନଙ୍କ ପରେ ଦେଶର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦଳିତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବେ। ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି, ରାଜ୍ୟସଭା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହମିଦ ଅନସାରୀ, ଲୋକସଭାର ବାଚସ୍ପତି ସୁମିତ୍ରା ମହାଜନ, କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ, ରାଜ୍ୟପାଳ ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେବା ପରେ ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ରାଷ୍ଟ୍ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସମ୍ବୋଧନ କରିବେ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ପ୍ରଣବଙ୍କ ଶେଷ ଉଦ୍‌ବୋଧନ: ହିଂସାମୁକ୍ତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତର ତ୍ରୟୋଦଶ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ପ୍ରଣବ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ଶେଷ ଦିବସ ଥିଲା ସୋମବାର। ଏହି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରାଷ୍ଟ୍ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପ୍ରଣବ ତାଙ୍କ ଶେଷ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇ ହିଂସାମୁକ୍ତ ସମାଜ ଗଠନ ପାଇଁ ଆହ୍ବାନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ବିବିଧତା ଓ ଅହିଂସା ଚିନ୍ତାଧାରାରେ ହିଁ ଏହାର ଆତ୍ମା ନିହିତ ଅଛି। ଏଣୁ ଏ ଦିଗରେ ଦେଶର ସବୁ ନାଗରିକ ସଚେତନ ରହିବା ଜରୁରୀ। ସହନଶୀଳ ସମାଜ ହିଁ ସବୁ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ କରିପାରିବ ଓ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିପାରିବ। ଏଣୁ ସବୁ ମତଭେଦ, ତର୍କ ଓ ବିବାଦ ସତ୍ତ୍ବେ ଭାରତର ବିବିଧତାକୁ ସମ୍ମାନ କରିବାକୁ ହେବ। ଏବେ ପ୍ରତିଦିନ ଘଟୁଥିବା ହିଂସା ପଛରେ ଅଞାନତା, ଭୟ ଓ ଅବିଶ୍ବାସ ରହିଛି। ଏହାକୁ ଦୂର କରାଯିବାର ପ୍ରୟାସ କରିବାକୁ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର


ଜନମତ

ଚଳିତ ପଞ୍ଚାୟତ ନିବର୍ବାଚନରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକର ବେଲଗାମ ଖର୍ଚ୍ଚ ଉପରେ ବିମୁଦ୍ରାୟନ ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଇ ପାରିଛି କି?