Pratinidhi Odia

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

ନିଜ ଅପାରଗତା ପାଇଁ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ଇସ୍ତଫା ଦିଅନ୍ତୁ: ଅରୁଣ ସିଂ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଚାଷୀ ଓ ଚାଷ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ବିଜେପି ଓ ବିଜେଡି ମଧ୍ୟରେ ପୁଣି ରାଜନୀତି ଉଷ୍ମ ହୋଇଛି। ବରଗଡ଼ ଜିଲାର କଳାପାଣିର ଚାଷୀ ବୃନ୍ଦାବନ ସାହୁଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟାକୁ ନେଇ କୃଷି ଓ ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ତଥା ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଭାରୀ ଅରୁଣ ସିଂ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୃନ୍ଦାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଭଳି ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ଚାଷୀ ଏହି ମାର୍ଗକୁ ଆପଣେଇ ନେଇଛନ୍ତି। ଚକଡ଼ା ପୋକ ଆକ୍ରମଣ ଓ ସ୍ବଳ୍ପ ବୃଷ୍ଟିରେ ମ୍ରିୟମାଣ ହୋଇ ଚାଷୀମାନେ ଏପରି ଚରମ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଉଛନ୍ତି। ଏଭଳି ଘଡ଼ିସନ୍ଧି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଚାଷୀକୂଳକୁ ସମବେଦନା ଜଣାଇବା ବଦଳରେ ରାଜ୍ୟ କୃଷି ଓ ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରୀ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଉପହାସ କରି କଟା ଘା’ରେ ଚୂନ ଲଗାଉଛନ୍ତି। ଆଉ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏଥିରେ ନୀରବ ରହିଛନ୍ତି। ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିନ୍ଦନୀୟ, ଲଜ୍ଜାଜନକ ଓ ଦୁଃଖଦାୟକ ବୋଲି ଶନିବାର ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଅରୁଣ କହିଛନ୍ତି। ନିଜ ଅପାରଗତା ପାଇଁ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ଇସ୍ତଫା ଦିଅନ୍ତୁ ବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କୁ ବରଖାସ୍ତ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ଅରୁଣ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ଙ୍କ ନୂଆ ରଣନୀତି: ଉତ୍ତର କୋରିଆ ପାଇଁ ୮ ଶହ କୋଟି

ୱାଶିଂଟନ: ଉତ୍ତର କୋରିଆ ନିୟମିତ ଭାବେ ନିଜର ସାମରିକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଏହା ଆମେରିକା ପାଇଁ ଅସହ୍ୟ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ଦେଶ ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ଏପରି ଉଦ୍ୟମରୁ ବିରତ ରହିବା ସକାଶେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ ନିୟମିତ ଭାବେ ତାଗିଦ୍‌ କରିଆସୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଶାସନ ମୁଖ୍ୟ କିଙ୍ଗ୍‌ ଜଙ୍ଗ୍‌-ଉନ୍‌ ଏହାକୁ ଖାତିର୍‌ କରୁନାହାନ୍ତି। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି। ଉତ୍ତର କୋରିଆର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଆକ୍ରମଣରୁ ଦେଶକୁ କିପରି ରକ୍ଷା କରିବେ ତା’ ଉପରେ ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଶତ୍ରୁ ଦେଶର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଆକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଆମେରିକାରେ ରହିଥିବା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରତିରୋଧ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯଥେଷ୍ଟ ନୁହେଁ ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ ଆଶଙ୍କା ବ୍ୟକ୍ତ କରି ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ ଏକ ନୂଆ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪ ଶହ କୋଟି ଡଲାର ଅର୍ଥ ବରାଦ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଯୋଜନା ପାଇଁ ମୋଟ ୮ ଶହ କୋଟି ଡଲାର ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ସ୍ବାଭାବିକ ଠାରୁ ୩ ଗୁଣା ଅଧିକ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲେ ମିଳିବ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଲଘୁଚାପ ଯୋଗୁଁ ରାଜ୍ୟରେ ୪ ଦିନ ଧରି ଲାଗି ରହିଛି ଲଗାଣ ବର୍ଷା। ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ରାଜ୍ୟର ୧୫ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ସଂଘାତିକ ଭାବେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି ଫସଲ। ଚାଷ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ କରିବାକୁ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ। ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ କରାଯାଇ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୨ ଦିନର ବର୍ଷା ରିପୋର୍ଟ ଆସି ସାରିଛି। ଆଉ ଗୋଟିଏ ଦିନର ରିପୋର୍ଟ ମିଳିବାକୁ ବାକି ଅଛି। ସବୁ ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ତର୍ଜମା କରାଯିବ। ଯେଉଁ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ସାଧାରଣ ବର୍ଷା ଠାରୁ ୩ଗୁଣ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହୋଇଥିବ ତାକୁ ଅତ୍ୟଧିକ ବର୍ଷା ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳ ଭାବେ ଧରାଯିବ। ସେହି ଅଞ୍ଚଳର କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷୀଙ୍କୁ ରିଲିଫ କୋଡ୍‌ ଅନୁଯାୟୀ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ରାଜସ୍ୱ ମନ୍ତ୍ରୀ ମହେଶ୍ୱର ମହାନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର


ଜନମତ

ଚଳିତ ପଞ୍ଚାୟତ ନିବର୍ବାଚନରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକର ବେଲଗାମ ଖର୍ଚ୍ଚ ଉପରେ ବିମୁଦ୍ରାୟନ ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଇ ପାରିଛି କି?