Pratinidhi Odia

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

ଭୋଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ନୁହେଁ, ଦେଶର ବିକାଶ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକତା: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ଲକ୍ଷ୍ନୌ: ଦେଶର ବିକାଶ ଉପରେ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ବାଧୀନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସବୁବେଳେ ଉଦ୍ୟମ କରିଆସିଛନ୍ତି। ଆଗାମୀ ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରହିବ। କୌଣସି ପ୍ରକାର ଭୋଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ସୃଷ୍ଟି କରି ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜୟ ଲାଭ କରିବା ବିଜେପି ଦଳର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନୁହେଁ। ଦଳ ନୁହେଁ, ଦେଶର ଉନ୍ନତି ହିଁ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକତା ବୋଲି ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ବାରାଣସୀଠାରେ ପଶୁଧନ ଆରୋଗ୍ୟ ମେଳାରେ ଯୋଗଦେବା ଅବସରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମେଳା ରାଜ୍ୟର ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ବେଶ୍‌ ଫାଇଦା ଦେବ। ଏହି ଅବସରରେ ସେ କେତେକ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିବା ସହ ସେମାନଙ୍କୁ ଋଣଛାଡ଼ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏଲ୍‌ପିଜି ପଞ୍ଚାୟତର ଶୁଭାରମ୍ଭ କଲେ ପେଟ୍ରୋଲିଅମ ମନ୍ତ୍ରୀ
ସିସୋର ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ୍‌ ଠକେଇ ମାମଲା: ପ୍ରଭାତଙ୍କ ଜାମିନ ଖାରଜ, ଜେରା କରିବ ଇଡି!

ଭୁବନେଶ୍ବର: କଟକ-ଚୌଦ୍ବାର ବିଧାୟକ ପ୍ରଭାତ ବିଶ୍ବାଳଙ୍କ ପାଇଁ ଅଡୁଆ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ସିସୋର ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ୍‌ ଠକେଇ ମାମଲାରେ ବିଧାୟକ ପ୍ରଭାତ ବିଶ୍ୱାଳ ଗିରଫ ହେବା ପରେ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ (ଇଡି) ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି। ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟର ଯୁଗ୍ମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଓ ସହକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସିବିଆଇ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ ଏହା ଜଣାପଡିଛି। ତେଣୁ ଏହି ଠକେଇ ମାମଲାରେ ଆଉ କିଛି ବଡ ଗୁମର ଫିଟବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ପ୍ରଭାତ ସିସୋର୍‌ରୁ କେତେ ଟଙ୍କା ନେଇଛନ୍ତି ଓ କାହା କାହାକୁ ଦେଇଛନ୍ତି ଇଡି ତାର ଖୋଳତାଡ଼ କରିବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ପ୍ରଭାତଙ୍କ ଓକିଲ ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସିଜିଏମ୍‌ କୋର୍ଟରେ କରିଥିବା ଜାମିନ ଆବେଦନ ଶନିବାର ଖାରଜ ହୋଇଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

କଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପାକିସ୍ତାନର ହାତ ଛାଡ଼ିଲା ଚୀନ୍‌
ଆଜି ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନ: ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଫଳାଫଳ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ରାଜ୍ୟରେ ଶନିବାର ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଆଜି ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ କଲେଜ ଓ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସକାଳ ୮ଟାରୁ ଭୋଟ ଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କରାଯିବ। ଚଳିତବର୍ଷ ୪୧୬ଟି କଲେଜରେ ନିର୍ବାଚନ ଲାଗି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ପ୍ରାକ୍‌ ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା ଯୋଗୁଁ ବାଣୀ ବିହାର ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ବିଜେବି କଲେଜ, ମଧୁସୂଦନ ଲ’ କଲେଜ ଓ ଢେଙ୍କନାଳ, ଭଦ୍ରକ କଲେଜ ସମେତ ୧୨ଟି କଲେଜରେ ନିର୍ବାଚନ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରାୟ ୨୯ଟି କଲେଜରେ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ବିନା ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତାରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଶନିବାର ୩୭୫ଟି କଲେଜରେ ନିର୍ବାଚନ ହେଉଥିବା ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି। ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ନିଜର ମନ ପସନ୍ଦର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ମତଦାନ କରୁଛନ୍ତି । ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବେଶ ଉତ୍ସାହ ଓ ଉତ୍କଣ୍ଠା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏଥିପାଇଁ କ୍ୟାମ୍ପସ ପରିସରରେ କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ୟୁନିଫର୍ମରେ ଆସିବା ସହ ପରିଚୟ ପତ୍ର ଦେଖାଇ ଭୋଟ ଦେଉଛନ୍ତି।

ଏଥର ‘ନ୍ୟୁଟନ୍‌’ ଭାରତର ଓସ୍କାର ଏଣ୍ଟ୍ରି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଶୁକ୍ରବାର ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଥିବା ଭାରତୀୟ ଫିଲ୍ମ ‘ନ୍ୟୁଟନ୍‌’ ସମ୍ମାନଜନକ ଓସ୍କାର ପୁରସ୍କାର ଦୌଡ଼ରେ ସାମିଲ୍‌ ହେବାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛି। ଓସ୍କାରର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ବିଦେଶୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ବର୍ଗରେ ଅମିତ ମାସୁରକରଙ୍କ ନିର୍ଦେଶିତ ଓ ରାଜକୁମାର ରାଓଙ୍କ ଅଭିନୀତ ଏହି ଫିଲ୍ମଟିକୁ ଭାରତର ଅଫିସିଆଲ୍‌ ଏଣ୍ଟ୍ରି ଭାବେ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି। ଫିଲ୍ମ ଫେଡେରେସନ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏଫ୍‌ଏଫ୍‌ଆଇ) ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଫିଲ୍ମକୁ ଓସ୍କାର୍‌ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପାଇଁ ପଠାଯିବ। ସିବି ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏଫ୍‌ଏଫ୍‌ଆଇର ଏକ ବିଚାରକ ଦଳ ଭାରତର ୨୬ଟି ଭାଷାରେ ନିର୍ମିତ ବିଭିନ୍ନ ଫିଲ୍ମଗୁଡ଼ିକୁ ଦେଖିବା ପରେ ଶେଷରେ ‘ନ୍ୟୁଟନ୍‌’କୁ ମନୋନୀତ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ଦୌଡ଼ରେ ଏସ୍‌ଏସ୍‌ ରାଜମୌଲିଙ୍କ ସୁପର୍‌ଡୁପର୍‌ ହିଟ୍‌ ‘ବାହୁବଲୀ୨’ ବେଶ୍‌ ଟକ୍କର ଦେଇଥିଲେ ହେଁ ଶେଷରେ ‘ନ୍ୟୁଟନ୍‌’ ବାଜିମାତ୍‌ କରିଥିଲା। ଏହି ଫିଲ୍ମର ପୃଷ୍ଠଭୂମି ନକ୍ସଲ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ପର୍ଯ୍ୟବସିତ ରହିଛି।

ଜାପାନ ଓପନ୍‌ ସେମିରେ ପ୍ରଣବ-ସିକ୍କି: ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ଓ ପ୍ରଣୟ ବିଦା
ଆଜି ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନ: ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଫଳାଫଳ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ରାଜ୍ୟରେ ଶନିବାର ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଆଜି ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ କଲେଜ ଓ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସକାଳ ୮ଟାରୁ ଭୋଟ ଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କରାଯିବ। ଚଳିତବର୍ଷ ୪୧୬ଟି କଲେଜରେ ନିର୍ବାଚନ ଲାଗି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ପ୍ରାକ୍‌ ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା ଯୋଗୁଁ ବାଣୀ ବିହାର ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ବିଜେବି କଲେଜ, ମଧୁସୂଦନ ଲ’ କଲେଜ ଓ ଢେଙ୍କନାଳ, ଭଦ୍ରକ କଲେଜ ସମେତ ୧୨ଟି କଲେଜରେ ନିର୍ବାଚନ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରାୟ ୨୯ଟି କଲେଜରେ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ବିନା ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତାରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଶନିବାର ୩୭୫ଟି କଲେଜରେ ନିର୍ବାଚନ ହେଉଥିବା ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି। ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ନିଜର ମନ ପସନ୍ଦର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ମତଦାନ କରୁଛନ୍ତି । ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବେଶ ଉତ୍ସାହ ଓ ଉତ୍କଣ୍ଠା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏଥିପାଇଁ କ୍ୟାମ୍ପସ ପରିସରରେ କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ୟୁନିଫର୍ମରେ ଆସିବା ସହ ପରିଚୟ ପତ୍ର ଦେଖାଇ ଭୋଟ ଦେଉଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର


ଜନମତ

ଚଳିତ ପଞ୍ଚାୟତ ନିବର୍ବାଚନରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକର ବେଲଗାମ ଖର୍ଚ୍ଚ ଉପରେ ବିମୁଦ୍ରାୟନ ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଇ ପାରିଛି କି?