Pratinidhi Odia

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

ଉପନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାରରେ ବିଜେପୁରବାସୀଙ୍କୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରୁଛନ୍ତି

ଭୁବନେଶ୍ବର: ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହେବା ଦିନଠାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଶାସକ ଦଳ ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି ମଧ୍ୟରେ ଟଣାଓଟରା ଲାଗିରହିଛି। ଲଗାତର ଆରୋପ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ ହେଉଥିବା ବେଳେ କେହି କାହାକୁ ଇଞ୍ଚେ ମାତ୍ର ଛାଡ଼ୁନାହାନ୍ତି। ଏପରିକି ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ସରିବା ଦିନରେ ବିଜେଡି ବିରୋଧରେ ଆଉ ଏକ ସଙ୍ଗୀନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି ବିଜେପି। ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡି ପ୍ରଚାରର କର୍ଣ୍ଣଧାର ସାଜିଥିବା ପ୍ରସନ୍ନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ସମେତ ଆଉ କେତେକ ନେତା ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ଠକେଇ ମାମଲା ସହ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ସତ୍ତ୍ବେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର କରି ବିଜେପୁରବାସୀଙ୍କୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଗୁରୁବାର ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ଉପସଭାପତି ସମୀର ମହାନ୍ତି ଏ ନେଇ ଆଲୋକପାତ କରିବା ସହ ବିଜେପୁରରେ କିଭଳି ବିଜେଡି ପୋଲିସ ଓ ପ୍ରଶାସନର ଅପବ୍ୟବହାର କରୁଛି, ତାହା ବଖାଣିଛନ୍ତି।

ଯାଞ୍ଚ ହେଲା ନୀଳଚକ୍ର: ୮ରୁ ୨ଟି ଅର ଦୁର୍ବଳ, ଭାଙ୍ଗିଯାଇଛି
ଅବନୀ ରଚିଲେ ଇତିହାସ: ଫାଇଟର୍‌ ଜେଟ୍‌ ଚଳାଇବାରେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ତିନି ଜଣ ମହିଳା ପାଇଲଟ୍‌ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଫାଇଟର୍‌ ସ୍କ୍ବାଡ୍ରନ୍‌ରେ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇ ଦେଶର ନାରୀ ଜାତି ପାଇଁ ଗର୍ବ ଓ ଗୌରବ ଆଣିପାରିଥିଲେ। ଏବେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ମହିଳା ଆଉ ପାଦେ ଆଗକୁ ଯାଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଭାବେ ଫାଇଟର୍‌ ଜେଟ୍‌ ଚଳାଇ ଐତିହାସିକ ସଫଳତା ପାଇଛନ୍ତି ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ୍‌ ଅଫିସର୍‌ ଅବନୀ ଚତୁର୍ବେଦୀ। ତାଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ କୌଣସି ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଏପରି ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରି ନ ଥିଲେ। ଗତ ୧୯ ତାରିଖରେ ସେ ଏକାକୀ ଫାଇଟର ଜେଟ୍‌ ମିଗ୍‌-୨୧ ବାଇସନ୍‌କୁ ସଫଳତାର ସହ ଉଡ଼ାଣ କରିପାରିଛନ୍ତି। ସେ ଏହି ଜେଟ୍‌ଟିକୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା (ଆଇଏଏଫ୍‌)ର ଜାମନଗର ଘାଟିରୁ ଉଡ଼ାଣ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କର ସଫଳତା ନେଇ ଆଇଏଏଫ୍‌ ତାଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛି।

ପଦାକୁ ଆସିଲା ଆଉ ଏକ ମହାଠକେଇ: ବାସୁମତି ଚାଉଳ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସଂପ୍ରତି ପିଏନ୍‌ବି ମହାଠକେଇ ମାମଲା ସବୁ ସ୍ତରରେ ଆଲୋଚନାର ମୁଖ୍ୟ ବିଷୟବସ୍ତୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ପୁଣି ଏକ ମହାଠକେଇ ଘଟଣା ପଦାକୁ ଆସିଛି। ଏଥର ବାସୁମତି ଚାଉଳ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଫାର୍ମ ହଜାର ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ରୁ ଠକିନେଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ବୁଧବାର ଏହି ଘଟଣାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତିକୁ ନେଇ ବୁଧବାର ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦେଶାଳୟ (ଇଡି) କେବଳ ଗୋଟିଏ କମ୍ପାନୀର ଶହେ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ଜବତ କରିଛି। ବାସୁମତି ଚାଉଳ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କରୁଥିବା ମେସର୍ସ ଆର୍‌ଇଆଇ ଆଗ୍ରୋ ଲିମିଟେଡ୍‌ ଉପରେ ତଦନ୍ତକାରୀ ଏଜେନ୍ସି ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରିଭେନ୍‌ସନ୍‌ ଅଫ୍‌ ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ଆଇନ (ପିଏମ୍‌ଏଲ୍‌ଏ) ଅଧୀନରେ ଏହି ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ବୈଠକ: ୪ଟି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମୋହର

ଭୁବନେଶ୍ବର: ବୁଧବାର ସଚିବାଳୟରେ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ବୈଠକରେ ୪ଟି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ମୋହର ବାଜିଛି। ଏହି କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ବୈଠକରେ ଲୋକସେବା ଆୟୋଗ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓ ସଦସ୍ୟ ପଦକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ବକ୍ସାଇଟ୍‌ ନିମନ୍ତେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ନୀତି ଅବଲମ୍ବନ ନିମନ୍ତେ ଦୀର୍ଘମିଆଦି ସଂଯୋଗ ନୀତିରେ ସଂଶୋଧନ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିଛି। ଏଥିସହିତ ଆଉ ଦୁଇଟି ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ କଟକ ଓ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ୫ଟି ବ୍ଳକ୍‌କୁ ଫ୍ଲୋରାଇଡ଼ ମୁକ୍ତ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୩ଟି ଖଣି ପ୍ରଭାବିତ ଜିଲ୍ଲାର ୨୯୩ଟି ଗାଁକୁ ବିଶୁଦ୍ଧ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବାକୁ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରକୁ ଚପଲ ଫିଙ୍ଗା ଘଟଣା: ଅଭିଯୁକ୍ତ କହିଲେ

ବରଗଡ଼: ବିଜେପୁର ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ବରପାଲି ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁମ୍ଭାରୀଠାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା କରୁଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ଉପରକୁ ଜଣେ ଯୁବକ ଚପଲ ଫିଙ୍ଗିବାରୁ ଅଭାବନୀୟ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏଭଳି ଅସୌଜନ୍ୟ ବ୍ୟବହାରରୁ ବିଜେପୁର ରାଜନୀତି ଚରମ ସୀମା ଛୁଇଁଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଉଛି। ତାଙ୍କ ଉପରକୁ ଚପଲ ଫିଙ୍ଗିଥିବା ଏହି ଅଭିଯୁକ୍ତ ଜଣକ ପଦ୍ମପୁର ଅନ୍ତର୍ଗତ ବୁଢ଼ାପାଲି କାର୍ତ୍ତିକ ମେହେର (୨୪) ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଓ ବିଜେଡି କର୍ମୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ସେ ଆହତ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ଏଥିସହ ପୋଲିସ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ ମଧ୍ୟ କରିଛି। ସେ ପୂର୍ବରୁ ଏଭଳି ପ୍ରୟାସ କରି ଫେଲ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆଜିର ଘଟଣାରେ ପାସ ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି ମୁକ୍ତ କଣ୍ଠରେ କହିଛନ୍ତି।

କାର୍‌ରୁ ଟଙ୍କା ଜବତ ନେଇ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର-ପ୍ରସନ୍ନ ମୁହାଁମୁହିଁ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତି ସରଗରମ ହୋଇଛି। ଠିକ୍‌ ଏତିକିବେଳେ ବିଜେପୁର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଦୁଇ ଦୁଇଥର କାର୍‌ରୁ ଟଙ୍କା ମିଳିବା ଘଟଣା ରାଜନେତାଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଁରେ ଘିଅ ପକାଇବା ସଦୃଶ ହୋଇଛି। ବିଶେଷକରି ଏହାକୁ ନେଇ ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି ମଧ୍ୟରେ ଆରୋପ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ ଲାଗିରହିଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ କେନ୍ଦ୍ର ତୈଳ ଓ ପ୍ରାକୃତିକ ବାଷ୍ପ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ସୋମବାର ବରଗଡ଼ ମହୁଲପାଲି ଛକରେ କାର୍‌ରୁ ଜବତ ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କା ଘଟଣାରେ ବରଗଡ଼ ଏସ୍‌ପି ଓ ବରିଷ୍ଠ ବିଜେଡି ନେତା ପ୍ରସନ୍ନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଚାଲେଞ୍ଜ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅପରପକ୍ଷେ ପ୍ରସନ୍ନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ତାଙ୍କ ଦଳ ପାଇଁ ବୁମେରାଂ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ସୂଚାଇଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ଜନମତ

କୁଳଭୂଷଣ ଯାଦବଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା ସହ ପାକିସ୍ତାନ ଅମାନବୀୟ ଆଚରଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଘୋଡ଼ାଇବା ପାଇଁ କୁଟନୈତିକ ଚାଲ୍‌ ଖେଳି ଚାଲିଛି। ଏଥିରେ ଆପଣ ଏକ ମତ ତ!